Starzenie się – kiedy do weterynarza

Starzejące się zwierzęta mają coraz większą skłonność do drobnych dolegliwo­ści, a często nie są one wcale takie błahe. By w porę podjąć fachowe leczenie, na­leży skontaktować się z weterynarzem, gdy:

• Wyczuwasz zgrubienie w skórze. Każdy, nawet niewielki guzek w skórze zwierzęcia może mieć podłoże nowotworowe, mówi dr Guy L. Pidgeon, inter­nista, dyrektor Departamentu Weterynarii przy Hill’s Pet Nutrition w Topeka, Kansas. Szczególną uwagę należy zwracać na pysk zwierzęcia, bo guzy tu umiejscowione są często złośliwe. Inne objawy, mogące świadczyć o toczą­cym się procesie nowotworowym, to nieprzyjemny zapach zwierzęcia, podej­rzana wydzielina i krwotoki.
  • Zwierzę ma krótki oddech. To może być objaw choroby serca – ostrzega dr Pidgeon.
  • Zmienia się jego apetyt. Może to być symptom niewydolności nerek lub innej poważnej choroby.
  • Zwierzę traci na wadze. „Jeśli zwierzę traci na wadze, trzeba koniecznie do­ciec, co jest tego przyczyną. Należy więc udać się do weterynarza”, mówi dr Kathryn Michel, prowadząca badania nad żywieniem na Wydziale Studiów Klinicznych Wyższej Szkoły Weterynarii Uniwersytetu Pensylwania w Filadel­fii.
  • Zwierzę pije znacznie więcej i siusia znacznie częściej niż zwykle. To mogą być objawy choroby nerek lub cukrzycy.