Katarakta – psy

Uwaga na zmiany. Nie majak w domu – do czasu, dopóki właści­ciel nie wpadnie na pomysł, żeby zamienić miejscami sofę i telewi­zor. Wtedy może okazać się, że pies czuje się, jakby nagle znalazł się w zupełnie nowym, pełnym zasadzek otoczeniu. „Zmiana wystroju mieszkania może przysporzyć mu nie lada kłopotów”, ostrzega dr William Crane, weterynarz z prywatną praktyką w Colmar, Pensyl­wania.

Oprowadź go. Jeśli przemeblowałeś mieszkanie, a twój pies ma problemy ze wzrokiem, oprowadź go po wszystkich pomieszcze­niach, by mógł zapoznać się ze zmianami, zaleca dr Crane.

Uważaj na niego. Jeśli twój przyjaciel źle widzi, nie zostawiaj go samego w ogrodzie, dopóki nie masz pewności, że ogrodzenie jest w porządku. Na spacerach zawsze prowadź go na smyczy.

Niezbędne badania. Zaćma u psów jest najczęściej dziedziczna – stwierdza się ją szczególnie często u golden retrieverów, labrado­rów i pudli. Drugą częstą przyczyną tej choroby może być cukrzyca. Przy wczesnym rozpoznaniu można zahamować rozwój zaćmy, a na­wet całkowicie jej zapobiec, zapewnia dr Guy L. Pidgeon, internista, dyrektor Departamentu Weterynarii dla Hill’s Pet Nutrition w Topeka, Kansas.

Zwierzęta chore na cukrzycę wymagają leczenia weterynaryjnego, dowiedziono też, że specjalna dieta, bogata w błonnik, pomaga kon­trolować stężenie cukru we krwi i zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy, mówi dr Kathryn Michel, specjalista w zakresie żywienia na Wydzia­le Studiów Klinicznych Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersy­tetu Pensylwania w Filadelfii.

Według niej najlepiej kupować specjalne, gotowe karmy przezna­czone dla psów otyłych (jeśli twój pies nie ma nadwagi, należy to skonsultować z prowadzącym weterynarzem).

Każdy pies, chudy czy gruby, z zadowoleniem schrupie kawałek marchewki lub jabłka na przekąskę. Większość psów lubi owoce i ja­rzyny, a to znakomite źródło błonnika, zapewnia dr Michel.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.