Starzenie się – ogromna ulga

Dolegliwości podeszłego wieku są podwójnie bolesne: cierpi na nie twój ulubie­niec, a ty cierpisz razem z nim, czując się kompletnie bezradny.

Wprawdzie medycyna konwencjonalna zna wiele środków pomagających uśmie­rzyć bóle w wielu związanych z podeszłym wiekiem chorobach, na przykład bóle reumatyczne, ale środki te nie zawsze są obojętne dla organizmu, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu.

„Akupunkturę można stosować zawsze, tak u młodych, jak i u bardzo leciwych zwierząt”, mówi Deva Khalsa, lekarz weterynarii z prywatną praktyką w Yardley, Pensylwania.

Doktor Khalsa, dyplomowana specjalistka w zakresie akupunktury, stosuje tę znaną ze starożytnej chińskiej medycyny metodę – w której igły wkłuwa się wzdłuż biegnących pod skórą zakończeń nerwowych – od czternastu lat, z wielkim powo­dzeniem lecząc starzejące się zwierzęta. Uważa, że metoda ta jest skuteczna w bardzo wielu chorobach – od dysplazji i reumatyzmu po alergie.

Choć akupunktura nie wyleczy domowego ulubieńca ze wszystkich jego bólów i dolegliwości, może mu przynieść ogromną ulgę, przynajmniej czasowo, mówi dr Charles Schneck, weterynarz z prywatną praktyką w East Brunswick, New Jersey, były przewodniczący American Holistic Veterinary Medical Society. „Pozwala zwie­rzęciu choć na trochę poczuć się lepiej”.