Łupież – kiedy do weterynarza

Jeśli próbowałeś już wszystkiego – rozmaitych szamponów, szczotkowania, zmiany diety, a z twojego ulubieńca białe drobiny nadal sypią się jak ze śniegowej chmury, będzie ci raczej potrzebna pomoc profesjonalisty, mówi dr Jan A. Hall, spe­cjalista dermatolog z Ville St. Laurent w Montrealu.

Zwykle łupież jest tylko łuszczącą się nadmiernie skórą, ale w niektórych przy­padkach może być objawem poważnej choroby – alergii, pasożytów czy infekcji skóry. Sygnałem ostrzegawczym jest nie tylko łuszczenie się skóry, ale także świąd, strupy i wypryski, przestrzega dr Hall.

„Problemy ze skórą mogą też być objawem chorób wewnętrznych”, mówi. „Jeśli więc w ciągu miesiąca nie nastąpi poprawa, należy bezwzględnie skontaktować się z weterynarzem”. Jak najszybciej należy udać się na konsultację, gdy objawy gwał­townie się pogorszą, dodaje.