Zapach z pyska – podejrzane wonie

Jak oczy są zwierciadłem duszy, tak pysk jest okienkiem, w którym można zo­baczyć zdrowie. Trochę nieświeży oddech nie powinien stanowić powodu do wpa­dania w panikę, ale są charakterystyczne zapachy, które mogą być objawem po­ważnych chorób, mówi dr Albert S. Dom, profesor chirurgii w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Tennessee w Knoxville. Bywa, że dla lekarza wetery­narii sam zapach z pyska wystarczy do postawienia wstępnego rozpoznania. Oto typowe przykłady:

• zapach słodkawy, jakby owocowy, może nasuwać podejrzenie cukrzycy, zwłaszcza gdy zwierzę jednocześnie więcej pije i oddaje więcej moczu, a do tego traci na wadze.
  • zapach przypominający woń moczu może wskazywać na nerczycę, szczegól­nie gdy towarzyszy mu wzmożone pragnienie i oddawanie moczu połączone z utra­tą apetytu.
  • zapach, który lekarze określają jako woń kału, w połączeniu z wymiotami, utratą apetytu, powiększeniem brzucha lub zażółceniem dziąseł i spojówek może być objawem chorób wątroby.