Kleszcze – kiedy do weterynarza

Przez cały weekend twój pies biegał jak szalony po polach i lasach. Kot godzi­nami buszował w wysokiej trawie, polując na prawdziwe i urojone myszy.

Ale po tych wszystkich przyjemnościach zwierzęta zachowują się jakoś dziwnie. Nie mają apetytu, a ich stawy są bolesne. A może mają dziwne obrzmienia na skó­rze, gorączkę i biegunkę. Może się zdarzyć, że są częściowo sparaliżowane.

Należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Kleszcze przenoszą wie­le chorób, które mogą dawać opisane wyżej objawy, ostrzega dr Steven R. Hansen, specjalista toksykolog z laboratorium Sandoz Animal Health w Des Plaines w Illi­nois.

Toksyny znajdujące się w gruczołach ślinowych kleszczy mogą wywołać rzadką, ale bardzo niebezpieczną, chorobę zwaną paraliżem odkleszczowym, która atakuje tylną część ciała, czasami nawet całe ciało, powodując stopniowo coraz większe osłabienie. Po usunięciu kleszczy zwierzę zdrowieje pod opieką lekarza.

Inne choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza z Lyme, ehrlichioza, go­rączka Gór Skalistych czy babeszjoza. Leczy się je antybiotykami, a rokowanie jest tym pomyślniejsze, im szybciej choroba zostanie wykryta, mówi dr Hansen.

Nawet jeśli nie widziałeś kleszcza na skórze swojego pieszczocha, a zauważysz niepokojące objawy, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, dodaje dr Hansen. Czasami kleszcze są bardzo małe i łatwo je przeoczyć. „A zawsze lepiej i bezpiecz­niej jest dmuchać na zimne”, zapewnia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.