Bezpieczeństwo w domu

Psy i koty odznaczają się ostrymi pazurami, mocnymi zębami i wprost nieograniczoną ciekawością. Jak zapewnia William B. Buck, doktor medycyny weterynaryjnej, profesor toksykologii Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Illinois w Urbana i dyrektor Krajowego Centrum Leczenia Zatruć Zwierząt, takie połączenie może być nie­bezpieczne.

Oto, na co zwrócić trzeba uwagę, aby zwierzak był bezpieczny w domu i ogrodzie.

Wszystkie lekarstwa trzymaj zawsze pod kluczem. Psy i koty nie zwracają uwagi na ostrzegawcze napisy. „A to, że opakowania nie może otworzyć dziecko, nie oznacza wcale, że nie poradzi sobie z nim pies czy kot”, dodaje dr Buck. „Po prostu zgryzie całe opako­wanie, i już”.

Jeśli Twój zwierzak należy do tych nieposkromionych odkrywców, którzy bez trudu radzą sobie z otwieraniem drzwiczek, warto może pozakładać w nich zasuwki lub haczyki, jak doradza dr Buck.

Wylej i wypłucz. Wiele powszechnie używanych w gospodarstwie domowym produktów, jak choćby środki chwastobójcze i czyszczące, to groźne trucizny. Dr Buck ostrzega: „Już kilka liźnięć odmrażacza do szyb samochodowych może skończyć się tragicznie”.

Za każdym razem, gdy używamy niebezpiecznych substancji, le­piej trzymać psa czy kota w bezpiecznej odległości. Rozsypane czy rozlane trzeba natychmiast sprzątnąć, zanim zwierzę będzie miało okazję nimi się zainteresować.

Uwaga na trujące przynęty. Posiadacze ogrodów rozsypują w nich niekiedy trujące przynęty dla ślimaków, a potem nieopatrznie wypuszczają tam psa lub kota. „Taka przynęta jest równie smaczna jak ciasteczko i chętnie bywa zjadana. Tymczasem może być silną trucizną”, przypomina dr Buck.

Starannie zamykaj śmietniki. Dla większości psów i kotów zawartość pojemnika na śmieci smakuje jak najwytworniejsze danie – im silniej pachnące, tym smakowitsze. Aby nie narażać ich żołądków na niedyspozycje i uniknąć bałaganu, lepiej dopilnować, żeby pojem­niki były zawsze dobrze zamknięte, a – jeśli to możliwe – całkiem niedostępne dla zwierząt.

Śmiertelnie groźne kable. Wiele psów i kotów uwielbia gryzienie wszelkich przewodów, co niechybnie prowadzi do porażenia, zwykle ze śmiertelnym skutkiem.

Wszelkie urządzenia elektryczne powinny być wyłączone, gdy nie są używane. Przewody najlepiej poprowadzić tak, aby ukryte były za meblami i pod dywanami. Gdy w domu jest szczeniak lub kociak, przewody warto na pewien czas zabezpieczyć i osłonić obudową lub siatką, aby nie dało się ich pogryźć. Można też spryskiwać je środ­kami o zniechęcającym zapachu i smaku – bywają w sklepach z arty­kułami dla zwierząt.

Uwaga na wodę. Choć psy i koty potrafią nieźle pływać, to gdy znajdą się w basenie lub oczku wodnym o wybetonowanych, stro­mych brzegach, nie zawsze potrafią się same wydostać. Nie pozwól więc, aby psy i koty, zwłaszcza młode, same bawiły się w pobliżu zbiornika wody.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.