Sterylizacja

Przeciwko temu zabiegowi wysuwa się zazwyczaj wiele zastrze­żeń. Niektórzy twierdzą, że po sterylizacji zwierzę staje się leniwe. Inni sądzą, że jest to zabieg niebezpieczny i zwyczajnie niezgodny z naturą.

Zdaniem doktora Foxa, obawy te są nieuzasadnione. Sterylizacja ani nie zmienia charakteru, ani nie prowadzi do otyłości. Oczywiście, każdy zabieg chirurgiczny niesie pewne ryzyko, ale sterylizacja – i to u obydwu płci – należy do najmniej ryzykownych. Co istotne, zwięk­sza ona szanse na przedłużenie życia zwierzęcia, gdyż zmniejsza groźbę powstawania niektórych nowotworów. Ponadto, wysterylizowane zwierzę jest mniej skłonne do ucieczek i walk.

Większość właścicieli psów i kotów zapewnia im doskonałą opie­kę, ale faktem jest, że – według szacunków American Humane Association – tylko w USA rocznie usypia się około dziesięciu milionów niechcianych zwierząt. Sterylizacja, ograniczając liczbę urodzin, przyczynia się do zmniejszenia skali tego dramatycznego problemu.

Przyjmuje się, że najbardziej odpowiedni wiek dla tego zabiegu to 6-8 miesięcy. „Na sterylizację swego psa czy kota powinien zdecydo­wać się każdy, jeśli nie jest to zwierzę hodowlane”, dodaje dr Fox.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.