Miauczenie – koty

Zrób mu prywatne wejście. Niektóre koty, podobnie jak niektó­rzy ludzie, nigdy nie potrafią się zdecydować. Kiedy są w domu, pro­szą, żeby je wypuścić na dwór. Wypuszczone, natychmiast chcą wra­cać do domu. „Zainstaluj drzwiczki dla kota”, radzi dr Smith.

W sklepach z artykułami dla zwierząt jest ich pełno, a ceny nie są wygórowane, więc z łatwością znajdziesz coś odpowiedniego. „To najprostsze wyjście”, zapewnia dr Smith.

Karm go regularnie. Zamiast karmić kota dopiero wtedy, gdy się głośno upomina, karm go zawsze o tych samych porach dnia, sugeru­je dr Deborah Edwards, weterynarz z prywatną praktyką w Largo,

Floryda. Kiedy już przyzwyczai się do stałego rozkładu dnia, będzie mniej skłonny do głośnego upominania się o jedzenie.

Albo postaw miskę na stałe. Jeśli uważasz, że twój kot nie będzie się przejadał, zostawiaj mu na stałe pełną miskę, zniknie przynaj­mniej jeden powód do narzekań, doradza dr Humphries. Jeśli jednak kot nadto przybierze na wadze, będziesz musiał spróbować innych sposobów.

Dodaj pieszczot. Bardzo często miauczenie jest próbą zwrócenia na siebie uwagi, mówi dr Smith. Poświęć mu trochę więcej czasu, po­baw się z nim, pogłaszcz albo zabierz na spacer (jeśli to lubi), a bę­dzie znacznie spokojniejszy.

Wyznacz granice. Większość kotów uspokaja się, kiedy już dosta­nie to, co chce. Niektóre nie uspokajają się nigdy. Cokolwiek robisz, nie zachęcaj go do brewerii, radzi dr Smith.

„Nawet jeśli wytrzymasz naprawdę długo z wrzeszczącym kotem i ustąpisz mu dopiero po kilku godzinach, jedynie przekonałeś go, że wrzeszczeć warto, bo to w końcu zwróci twoją uwagę, mówi. „Bądź twardy i konsekwentnie go ignoruj”.

Nagradzaj dobre zachowanie. Tak samo ważne, jak ignorowanie wrzeszczącego kota, jest chwalenie go i nagradzanie wówczas, gdy zachowuje się cicho i spokojnie, mówi dr H. Ellen Whiteley, prywatnie praktykująca lekarka weterynarii z Guadalupita w Nowym Mek­syku, autorka książki Understanding and Training Your Cat or Kitten.

Poczekaj na moment, kiedy kot zamilknie, pochwal go wtedy „O, jaki miły kotek”, daj mu smakołyk i pobaw się z nim.

Podejmij stanowcze działania. Następnym razem, kiedy twój roz­gadany kot znowu zacznie miauczeć, spryskaj go wodą z rozpylacza do kwiatów, sugeruje dr Smith. „Szybko zrozumie, że miauczenie wcale nie jest takie zabawne, skoro za każdym razem, gdy otwiera buzię, dostaje mu się zimny prysznic”.

Zapewnij mu rozrywki. Nieustanne miauczenie może być oznaką nudy lub stresu, mówi dr Alan Parker, neurolog, szef personelu w Klinice Małych Zwierząt Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign.

Według niego najlepiej dać kotu nowe zabawki, które zajmą uwagę i dostarczą nowych bodźców. „Kot zwyczajnie musi poczuć, że życie ma smak”, radzi.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.