Sposoby na złagodzenie

Katar sienny u psów albo kotów? Toż to żart!

To nie żart. Psy i koty, tak samo jak ich właściciele, są wrażliwe na rozmaite, unoszące się w powietrzu, alergeny – pyłki kwiatowe, za­rodniki grzybów, a także na kurz, puch czy wełnę.

Katar sienny u ludzi objawia się zaczerwienieniem oczu, wycie­kiem z nosa i gwałtownymi atakami kichania, u psów i kotów wystę­puje pod postacią wyprysków i podrażnienia skóry. Oto co radzą eks­perci, aby ulżyć domowym ulubieńcom.

Dla psów i kotów

Chłodna woda łagodzi. Zmoczenie psa lub kota chłodną wodą to szybki sposób zmniejszenia świądu skóry, mówi dr John MacDonald, profesor dermatologii w Wyższej Szkole Weterynarii Uniwersytetu Auburn w Alabamie. Radzi, aby taka kąpiel trwała od 5 do 10 minut. Woda powinna być chłodna, ponieważ ciepła wzmaga świąd.

Rzadko zdarzają się koty, które chętnie oddają się kąpielom, więc dla właściciela może to być nie lada wyzwanie. Pomocne mogą oka­zać się wskazówki zawarte w rozdziale „Jak wykąpać kota”.

Mączka owsiana. Dodanie do wody mączki owsianej (na przykład preparaty firmy Aveeno) podnosi łagodzące działanie kąpieli, radzi dr MacDonald. Skóra po takiej kąpieli jest miękka i jedwabista, a swę­dzenie znacznie się zmniejsza.

Preparaty przeciwhistaminowe. Alergie często łatwiej opano­wać, jeśli poda się zwierzęciu preparat przeciwhistaminowy, mówi dr Lowell Ackerman, doktor nauk przyrodniczych, dermatolog z pry­watną praktyką w Scottsdale, Arizona, autor Skin and Haircoat Pro- blems in Dogs.

Twój weterynarz dobierze właściwy środek; należy go stosować pod jego kontrolą i przestrzegać przepisanych dawek.

Czasami trzeba wypróbować kilka preparatów przeciwhistaminowych, zanim uda się dobrać ten właściwy dla twojego psa lub kota – tłumaczy dr Lloyd Reedy, dermatolog, profesor medycyny porów­nawczej w Centrum Nauki o Zdrowiu w Wyższej Szkole Medycznej Teksańskiego Uniwersytetu Southwestern w Dallas, autor Allergic Skin Diseases of Dogs and Cats.

„Dopiero cztery do sześciu dni po rozpoczęciu terapii można po­wiedzieć, czy była ona skuteczna” – twierdzi dr Reedy. Po dobraniu właściwego leku nie należy następnym razem czekać, aż objawy się nasilą, lepiej podawać go przez cały czas trwania zagrożenia alergią, dodaje.

Dodatkowe wsparcie. Aby złagodzić świąd, należy podawać psom i kotom nienasycone kwasy tłuszczowe, te same, które podaje się w innych chorobach skórnych, radzi William H. Miller, Jr., profe­sor medycyny na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu Cornella w Ithaca, Nowy Jork. Zwykle są to kapsułki, które można kupić w przychodniach weterynaryjnych i w sklepach z artykułami dla zwierząt. Weterynarz powinien dobrać odpowiednią dawkę.

Nie zawsze jest łatwe podanie kapsułki zwierzęciu, ale zawsze olej z kapsułki można wycisnąć mu do jedzenia. Ani psy, ani koty nie mają nic przeciwko temu, olej ma bowiem przyjemny, zwłaszcza dla ko­tów, rybi smak i zapach, mówi dr Ackerman.

Zatrzymaj go w domu. Wiosną i latem w powietrzu unosi się peł­no pyłków kwiatowych, wciskają się wszędzie, nawet w futro twoje­go ulubieńca. Żeby go nie wystawiać na silne działanie alergenu, za­trzymaj zwierzę w domu w godzinach największego natężenia pył­ków – wcześnie rano i wieczorem.

Zdradliwe ozdoby. Dywany, zasłony i ciężkie draperie czynią dom ciepłym i przytulnym, ale jak magnes przyciągają kurz i pyłki kwiatowe – to istny magazyn alergenów.

Można zmienić wystrój domu, a można trzymać domowego ulu­bieńca w pomieszczeniach, w których łatwo utrzymać czystość, wy­łożonych kafelkami i winylowymi, zmywalnymi tapetami.

Sprzątaj. Pucuj. Myj. Codzienne sprzątanie nie wyeliminuje z otoczenia wszystkich alergenów, ale wydatnie zmniejszy ich ilość. Weterynarze doradzają częste odkurzanie. Warto też wymieniać filtry w klimatyzatorach przynajmniej raz w miesiącu.

Posłanie psa też trzeba prać, przynajmniej raz w tygodniu. Częste pranie i sprzątanie redukuje liczbę zawartych w kurzu roztoczy, mi­kroskopijnych stworzeń żywiących się złuszczonym naskórkiem, któ­re często wywołują alergie u ludzi i zwierząt.

Zdradliwa uroda. W sklepach często przyciągają wzrok posłania dla psów i kotów. Wykonano je w taki sposób, aby skusić cię na kup­no ozdobnego gadżetu. Ale mogą być zrobione z substancji uczulają­cych zwierzę, a wtedy będzie ono narażone na kontakt z alergenem za każdym razem, gdy położy się w swoim ślicznym nowym łóżeczku.

Tylko dla psów

Wymocz łapy. Psy skłonne do alergii często cierpią na świąd łap, dużą ulgę przynosi im wymoczenie łap w roztworze gorzkiej soli, ra­dzi dr MacDonald.

Najlepiej nalać do wanny tyle chłodnej wody, aby przykryła łapy psa, i rozpuścić w niej kilka filiżanek gorzkiej soli. Wsadzić psa na 5-10 minut, a potem delikatnie osuszyć łapy. Nie pozwalać psu pić tej wody, bo gorzka sól ma działanie rozwalniające.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.