Zima zła – bezpiecznie zabezpiecz samochód

Wśród licznych zimowych zasadzek, czyhających na domowe zwierzęta, jedną z najniebezpieczniejszych jest zaparkowany przed domem samochód. I to stojący, nie musisz ruszyć go nawet o metr.

Każdego roku wiele z nich ginie w wyniku zatrucia się glikolem etylenowym, bar­dzo toksycznym dla zwierząt składnikiem wszelkich odmrażaczy. Wystarczy, że zliżą ilość nie większą niż kilka mililitrów. Najgorsze jest to, że zwierzęta bardzo lubią słodki smak glikolu, ostrzegają weterynarze.

Najlepszym zabezpieczeniem jest, oczywiście, nigdy nie zostawiać żadnych od­mrażaczy w otwartych pojemnikach, a tym bardziej w rozlanych pod samochodem kałużach.

Najlepiej używać tylko takich odmrażaczy, które nie są niebezpieczne dla zwie­rząt, stanowczo radzi dr Robert J. Murtaugh, docent wydziału lekarskiego w Kole­gium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Tufta w North Grafton, Massachu­setts. Niektóre z nich zawierają glikol propylenowy, znacznie mniej toksyczny dla zwierząt. Może on wprawdzie wywołać sensacje żołądkowe lub podrażnić system nerwowy, ale jest mało prawdopodobne, by spowodował tak poważne schorzenie, jak niewydolność nerek, mówi.

Niezależnie od tego, czy odmrażacz, którego napił się twój ulubieniec, jest bar­dziej czy mniej toksyczny, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem, przypomina dr Murtaugh.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.