Wymioty – kiedy do weterynarza

Nadmierny apetyt twojego pieszczocha już nie raz dał ci się we znaki, ale nigdy tak, jak tym razem. Jest osłabiony, zdezorientowany i słania się na nogach, jakby był pijany. W dodatku wymiotuje z alarmującą częstotliwością.

Należy skontaktować się z weterynarzem najszybciej, jak to tylko możliwe. Zwie­rzę mogło zjeść trującą roślinę – liście diffenbachii lub filodendrona – albo połknąć trujące chemikalia, na przykład odmrażacz. „Przy podejrzeniu zatrucia każda minu­ta jest cenna”, przestrzega dr Fred Oehme, doktor medycyny weterynaryjnej i nauk przyrodniczych, profesor toksykologii, fizjologii i medycyny Kolegium Medycyny We­terynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Kansas, Manhattan.

Intensywne wymioty mogą być objawem wielu poważnych chorób, w tym raka mózgu, wrzodów, chorób nerek lub wątroby.

Nie jest to co prawda szczególnie przyjemny widok, ale wymiociny trzeba do­kładnie obejrzeć, bo ich wygląd i konsystencja mogą być cenną wskazówką dla we­terynarza. Należy sprawdzić, czy nie ma w nich krwi, żółtozielonej wydzieliny, czy nie wyglądają jak fusy od kawy lub nie przypominają wyglądem stolca. „Wymioty mogą sygnalizować wiele różnych chorób, dlatego też każda obserwacja jest dla nas bardzo cenna”, zapewnia dr James B. Dalley, profesor weterynarii małych zwie­rząt na Wydziale Weterynarii Stanowego Uniwersytetu Michigan w East Lansing.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.