Wymioty – psy i koty

Pozwól żołądkowi odpocząć. „Po wymiotach żołądek potrzebuje czasu, aby wrócić do siebie”, mówi dr Martin J. Fettman, doktor me­dycyny weterynaryjnej i nauk przyrodniczych, profesor patologii i żywienia w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej i Nauk Biome­dycznych Stanowego Uniwersytetu Colorado w Fort Collins.

Należy zastosować 24-godzinną głodówkę, radzi. To zwykle wy­starcza, żeby żołądek wrócił do normy. Jeśli zwierzę dalej wymiotuje, należy skontaktować się z weterynarzem.

Pamiętaj o wodzie. Gdy tylko napad wymiotów wreszcie się skoń­czy, zachęcaj zwierzę do picia wody, mówi dr Fettman. „Ostatnia rzecz, jaka jest mu teraz potrzebna, to odwodnienie”, ostrzega.

Do lizania daj mu lód. Jeśli woda przyprawia go o nowe mdłości, zamiast niej wsyp do miski trochę kostek lodu. „Zwierzę, liżąc lód, łyka wodę znacznie wolniej, niż gdy pije, dlatego łatwiej jej pozostać w żołądku”, mówi dr David Hammond, weterynarz z prywatną prak­tyką w Pleasant Hill, Oregon, konsultant do spraw weterynarii dla Hill’s Pet Nutrition. „Poza tym zwierzęta lubią bawić się kostkami lo­du, to dla nich znakomita rozrywka”, dodaje. Według niego najlepiej wrzucić kostki lodu do miski albo rozrzucić na podłodze, jeśli nie przeszkadza nam to, że będzie mokra. Aby nie wywołać ponownych wymiotów, najlepiej dawać kostkę lodu co 15 minut.

Zamknij klapę. Trzeba uważać, aby zwierzę nie piło zbyt dużo, należy więc koniecznie zamknąć klapę sedesu, przypomina dr David Simmons, weterynarz z prywatną praktyką w Castro Valley, Kalifor­nia. „W przeciwnym razie na twojego pieszczocha czyha podwójne niebezpieczeństwo – z jednej strony substancje chemiczne, przeciw­działające osadzaniu się kamienia, z drugiej mnogość bakterii w toa­lecie; obydwa mogą tylko pogorszyć stan żołądka”.

Dieta na chory brzuszek. Po 24-godzinnej głodówce twój piesz­czoch może być bardzo głodny. „Zacznij od lekkiej diety, która po­zwoli żołądkowi powoli wrócić do normalnej pracy, bez niepotrzeb­nego przeciążania go”, radzi dr Hammond.

Weterynarze polecają zmieszać 2/3 gotowanego ryżu z ‚/3 białego sera lub gotowanego kurczaka bez skóry. Pierwszego dnia karm go co cztery godziny, w niewielkich porcjach. Jeśli żołądek dobrze znosi dietę, następnego dnia można, zachowując dietę, wrócić do porcji normalnej wielkości.

Odchodź od diety powoli. Po dwóch dniach lekkiej diety możesz powoli wprowadzać karmę, stosowaną przed chorobą. Według wete­rynarzy najlepiej do lekkiej diety domieszać 1/4podawanej wcześniej karmy i stopniowo zwiększać jej ilość.

Podaj Kaolin Pectin Suspension. Kiedy zwierzę przestanie wy­miotować, jego samopoczucie może nadal nie być najlepsze. Preparat ten pomoże uspokoić żołądek. „To środek nieco kredowy i niezbyt smakowity, ale działa”, mówi dr Hammond.

Zwykle podaje się łyżeczkę preparatu na 5 kg masy ciała, ale za­wsze lepiej najpierw skonsultować się z weterynarzem.

Tylko dla psów

Już w porządku mój żołądku. Bismuthanol, który tak świetnie uspokaja sensacje twojego żołądka, ma podobne działanie na psie żo­łądki, zapewnia dr Hammond. Polecana przez niego dawka to łyżeczka do herbaty na każde 10 kg masy ciała, co 4-6 godzin, nie dłużej niż dwa dni. „Psom ten lek bardzo nie smakuje, więc uważaj, żeby połowa nie wylądowała na twoim ubraniu, zamiast w psim żołądku”, ostrzega. Najlepiej podawać lek strzykawką do pyska.

Kotom nigdy nie należy podawać Bismuthanolu bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem, ostrzega. Koty nie przyswajają najlepiej tego leku, więc zamiast pomóc, tylko pogłębi on chorobę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.