Pazury – koniec z drapaniem

Zaczęło się od wypatroszenia skórzanej kanapy, a ostatnio na cennej komódce z wiśniowego drewna pojawiły się kunsztowne wzory, wydrapane pazurami. Twój kot – jakże słodki i czarujący – pazurami drze nie tylko meble, ale i twoje serce.

Aby zapobiec domowym katastrofom, wielu właścicieli kotów decyduje się na drastyczny, zbyt drastyczny, krok i każe im usunąć pazury, ubolewa dr Nicholas Dodman, wykładowca w Zakładzie Chirurgii i dyrektor Kliniki Behawioru Szkoły Me­dycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Tufta w North Grafton, Massachusetts.

Zamiast bolesnego i nieodwracalnego zabiegu dr Dodman radzi zająć się wy­chowaniem kota. A oto, co proponuje.

Postaw drapak. Każdy kot z lubością zatopi pazury w szorstką powierzchnię z włókna sizalowego, toteż trzeba mu przygotować drapak, owinięty ciasno sizalo­wym sznurkiem. Taki pieniek – drapak uratuje twoje meble przed zniszczeniem przez kota. Bez względu na to, jaki to będzie drapak, nie wyrzucaj go, gdy tylko bę­dzie zniszczony. „Im dłużej stoi, tym większą jest atrakcją dla kota, bo przesiąkł jego zapachem, a porwany jest dlatego, że kot często z niego korzysta”, mówi dr Dod­man.

Drapak powinien być dość wysoki, a przede wszystkim – całkiem stabilny. Gdy przewróci się na kota, przestraszy go na długo, a może zwierzę nigdy już do niego nie podejdzie, dodaje dr Dodman.

Ponadto, postaw go w pobliżu tego mebla, który kot wcześniej drapał ze szcze­gólnym zacięciem, dodaje. Gdy już przeniesie swoje zapędy na sizal, przesuwaj drapak powoli, po kilka centymetrów na raz, aż do miejsca, które sam uważasz za najlepsze dla jego postawienia na stałe.

Zwalcz zapach zapachem. Jednym z powodów, dla których koty z taką chęcią oddają się drapaniu, jest pozostawianie własnych śladów zapachowych. W ten spo­sób kot oznacza swoje terytorium. Usunięcie pozostawionych śladów za pomocą płynu neutralizującego, dostępnego w sklepach z artykułami dla zwierząt, może spowodować, że straci zainteresowanie tym miejscem i nie będzie tam więcej dra­pał.

Poza tym można odstraszać koty od konkretnych miejsc, stosując zapachy owo­ców cytrusowych, których koty nie znoszą, zapewnia dr Dodman. W miękkich me­blach poutykaj wysuszone skórki z cytryny lub pomarańczy. Drewniane meble na­trzyj olejkiem cytrusowym albo postaw koło nich odświeżacz powietrza o zapachu cytryny i wymieniaj na nowy co kilka miesięcy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.