Szczekanie – abc szczekania

Zgoda, twojemu psu daleko do Lassie. Kiedy szczeka, wiesz, że nie mówi ci „Timmy wpadł do studni”. Jeśli jednak wsłuchasz się dokładnie w jego szczekanie, możesz się dowiedzieć kilku interesujących rzeczy i zrozumieć, co on ma ci do po­wiedzenia.

„Tonacji szczekania jest bardzo, bardzo wiele”, mówi dr Nicholas Dodman, wy­kładowca Wydziału Chirurgii i kierownik Kliniki Behawioru Wyższej Szkoły Wetery­narii Uniwersytetu Tufta w North Grafton w Massachusetts. Doktor Dodman, który urodził się w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że każdy może nauczyć się „języka szcze­kania”, tak jak on nauczył się rozpoznawać i rozumieć mnogość akcentów, wystę­pujących w amerykańskim angielskim.

Jeśli szczekanie twojego psa przerywane jest skomleniem, być może chce ci on powiedzieć, że jest bardzo przestraszony i nie chce zostać sam, tłumaczy dr Dod­man. Pies, który szczeka przez dłuższy czas, robiąc sobie tylko krótkie przerwy, jest najprawdopodobniej znudzony. Wylewne szczekanie oznacza zwykle zaproszenie do zabawy. „Zwykle w ten sposób twój przyjaciel chce się przekonać, czy aby na pewno dosłyszałeś to zaproszenie”, dodaje.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.