Niszczycielstwo – psy

Dodaj im smaku. Chcesz być pewien, że twój pies wybierze za­bawkę – gryzak, a nie twoje nowe, włoskie mokasyny? „Jedyny spo­sób to sprawić, by zabawka była bardziej atrakcyjna”, mówi dr Hor­witz. „Psy lubią smak oliwy, czosnku, mięsa lub sera”.

Poleca więc ona nasączanie zabawek ulubionymi zapachami. „Nie­które zabawki są puste w środku, te można nadziewać na przykład masłem orzechowym, a pies będzie miał zajęcie na długie godziny”.

Zostaw mu dobre wspomnienia. Największe, jeśli nie jedyne, szkody, na jakie naraził cię twój pies, powstały prawdopodobnie pod twoją nieobecność, bo czuł się porzucony i samotny. Aby go uspoko­ić, pobaw się z nim przez chwilę przed wyjściem, głaszcząc go
i pieszcząc, albo daj mu parę komend do wykonania, za każdym ra­zem nagradzając go smakołykami, sugeruje dr Overall.

„Kiedy twój pies wygląda tak, jakby był w siódmym niebie, mo­żesz sięgnąć po aktówkę. Jeśli okaże zaniepokojenie, zajmij się nim jeszcze przez kilka minut, aż znowu się uspokoi. Teraz możesz wyjść z domu”, przekonuje dr Overall. Są spore szanse na to, że pogrążony w błogostanie, będzie rozpamiętywał miłe chwile i da spokój kana­pie.

„Wszystkie te zabiegi zajmują trochę czasu, ale ta metoda często daje dobre rezultaty, więc warto się poświęcić”, zapewnia dr Overall.

Dopuść Burka do podwórka. Jeśli twój pies jest najbardziej de­strukcyjny, gdy zostaje sam, może warto zapewnić mu towarzystwo. Nie znaczy to wcale, że od razu musisz kupować nowego zwierzaka, zaznacza dr Estep. Są łatwiejsze rozwiązania. Być może któryś z są­siadów ma podobne problemy ze swoim psem, które znikną, gdy oba psy dotrzymają sobie towarzystwa.

„Niech przez kilka dni Burek zostaje u was, potem przez kilka dni wasz pies może gościć u Burka”, proponuje dr Estep.

Jeśli ta metoda się nie sprawdzi, rozejrzyj się za kimś, kto oferuje swoje usługi jako opiekunka do psa albo zapytaj swojego weteryna­rza, czy może ci kogoś polecić. A może podejmie się tego dziecko są­siadów.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.