Kulenie – psy i koty

Obejrzyj łapę. „Jeśli zwierzę nagle zaczęło kuleć, może to być spowodowane uszkodzeniem poduszki łapy”, mówi dr Ronald Stone, wykładowca chirurgii klinicznej na Wydziale Weterynarii Uniwersy­tetu Miami, Floryda, sekretarz American Association of Pet Industry Veterinarians. „Może to być skaleczenie, złamany pazur, cierń lub ka­wałek szkła wbity w poduszkę, utkwiony między palcami kamyczek lub nawet guma do żucia”.

Podstępne kolce. Kiedy obejrzysz łapę i zobaczysz, że przyczyną kulenia jest kolec lub kawałek szkła, tkwiący w poduszce, to możesz spróbować delikatnie go usunąć. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że ostry zadzior tkwił głęboko, dziurawiąc naczynie krwionośne. Wtedy usunięcie go może spowodować silny krwotok, ostrzega dr Stone.

Unieruchom nogę. Gdy zachodzi podejrzenie, że noga może być złamana, to zanim zajmie się nią weterynarz, lepiej będzie ją unieru­chomić, radzi dr Stone. Najprostsze, prowizoryczne unieruchomienie można zrobić za pomocą gazety. Trzeba ją zrolować, przyciąć na dłu­gość nogi zwierzęcia, i delikatnie na nią nasunąć, przyklejając na kra­wędziach taśmą klejącą.

Inny prowizoryczny opatrunek, który unieruchomi kończynę, moż­na sporządzić z waty (mocno zbitej, w rolkach) albo ligniny. „Weź dużą rolkę waty, rozwiń ją i opakuj kończynę jak największą ilością waty, dobrze ją ugniatając. Następnie waciany opatrunek owiń dość gęsto plastrem – elastycznym lub zwykłym – tak, aby nie spadał. Ta­śma klejąca nie spełni tego zadania, bo słabo i krótko trzyma się wa­ty”, dodaje dr Stone.

Takie prowizoryczne łubki zapobiegną, choćby na krótko, dalszym uszkodzeniom kończyny. Ale jeśli nie masz pod ręką potrzebnych materiałów opatrunkowych albo nie wiesz dokładnie, jak powinieneś założyć opatrunek, nie trać czasu na próżno. I tak nie obejdzie się bez pomocy weterynarza, toteż bez zwłoki zorganizuj transport albo po­łóż zwierzę tak, aby uszkodzona kończyna nie była obciążona ani nie poruszała się, i szukaj fachowej pomocy.

Daj jej odpocząć. Jeśli nie udało się znaleźć widocznej przyczyny nagłego kulenia, na kilka dni zrezygnuj ze spacerów i pozwól zwie­rzęciu chodzić tylko tyle, ile samo zechce. Niekiedy wystarczy tylko taki odpoczynek, aby wszystko wróciło do normy i kulenie samoist­nie ustąpiło.

Zimne okłady. Jeśli podejrzewasz, że najbardziej prawdopodobną przyczyną kulenia jest naciągnięcie mięśnia, zastosuj zimne okłady przykładane na bolące miejsce. Zimny kompres zmniejsza opuchliznę i ból, zapewnia dr Wayne Wingfield, kierownik pogotowia przy Uni­wersyteckim Szpitalu Weterynaryjnym Stanowego Uniwersytetu Co­lorado w Fort Collins.

Jeśli w zamrażarce nie ma niczego, co nadawałoby się na gotowy kompres, weź garść kostek lodu albo nawet paczkę mrożonych wa­rzyw, owiń w ręcznik i tak przygotowany okład „przykładaj przez pięć do dziesięciu minut, przynajmniej cztery razy dziennie”, radzi dr Wingfield.

Jeśli, mimo okładów, kulenie nie minie po dwóch dniach, a podej­rzane miejsce jest bolesne, należy zwrócić się do lekarza, aby poszu­kał przyczyny, dodaje dr Wingfield.

A może ciepłe. Znaczną ulgę bolącej kończynie mogą przynieść ciepłe okłady. Nie powinny być one zbyt gorące, bo może dojść do poparzenia, lepiej więc nie wykorzystywać do tego poduszek elek­trycznych, ostrzega dr Wingfield. Najlepsze są rozgrzewające pakiety z żelem, które można dostać w aptekach. Pakiet podgrzewamy w ku­chence mikrofalowej, owijamy w ręcznik i przykładamy na bolącą ła­pę. Przed przyłożeniem zawsze trzeba sprawdzić, czy pakiet nie jest zbyt gorący.

„Dobry jest także termofor albo cokolwiek, co można wypełnić ciepłą wodą, byleby tylko nie była bardzo gorąca, i dało się przyłożyć do obolałego miejsca”, kończy dr Wingfield.

Aby nie doszło do oparzenia, zawsze trzeba gorący okład owinąć w dość gruby ręcznik.

Koty

Szukaj śladów walki. Koty odznaczają się bardzo silnym instynk­tem terytorialnym, jeszcze silniejszym niż psy, toteż często wdają się w bójki z sąsiadami.

Po takiej walce nierzadko wracają do domu poranione i kulejące, mówi dr Robert J. Murtaugh, docent wydziału lekarskiego w Kole­gium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Tufta w North Grafton, Massachusetts. Obejrzyj kota dokładnie, bo rany od ukąszeń by­wają bardzo głębokie i łatwo ulegają zakażeniom. Jeśli znajdziesz ślad ukąszenia, przemyj go starannie ciepłą wodą i mydłem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.