Poduszki łap – psy i koty

Przegląd techniczny. Jeśli zwierzę utyka albo oszczędza jedną ła­pę, obejrzyj starannie poduszki łap i poszukaj przyczyny, radzi dr Scott Weldy, weterynarz z prywatną praktyką w El Toro, Kalifornia.

Przyklęknij na podłodze, unieś do góry podejrzaną łapę i sprawdź, czy nie krwawi, nie jest zaczerwieniona, opuchnięta czy podrażniona. Naciskaj delikatnie na poduszki, między nimi i u nasady pazurów. Je­śli zwierzę protestuje, skomląc i wyrywając łapę, obejrzyj ją dokład­niej.

Oglądając chorą łapę bądź czujny, nawet najspokojniejszy kot czy pies może ugryźć, gdy urazisz zranione miejsce, dodaje dr Weldy.

Uważaj na nasiona. Jeśli zwierzę często biega po trawie, w jego łapy mogą wbijać się nasiona, co jest bardzo bolesne.

Nasiona usuwamy, chwytając je pęsetą i wyrywając. Nasiona mogą zaplątać się we włos, wyrastający między poduszkami łap, wtedy strzyżemy spód łapy, uważając, by jej nie skaleczyć, mówi dr Mollyann Holland, specjalistka leczenia małych zwierząt na Wydziale Me­dycyny i Chirurgii Weterynaryjnej Uniwersytetu Missouri w Colum­bia.

Posmarowanie wbitego nasionka olejem roślinnym pomaga w jego usunięciu (więcej szczegółów w rozdziale Rzepy).

Ostrzyż łapę. Włos wyrastający między poduszkami łap, zwłasz­cza u ras długowłosych, często się zbija, utrudniając zwierzętom cho­dzenie, lepiej więc przycinać go systematycznie, równo z powierzch­nią łapy, radzi dr Kesel.

Umyj mu nogi. Błoto zbite między poduszkami łap tak samo utrudnia chodzenie, jak kołtuny, powodując ból i podrażnienia. Najle­piej po każdym spacerze w trudnym, błotnistym terenie umyć mu ła­py wodą z mydłem, starannie wypłukując wszystko, co twój ulubie­niec przyniósł na łapach, mówi dr Jan A. Hall, specjalista dermatolog z Ville St. Laurent w Montrealu.

Wytrzyj je. Wilgotne łapy mogą być podrażnione zupełnie tak sa­mo, jak pupa niemowlęcia, więc po umyciu, a także po powrocie z dworu, gdy jest mokro, łapy trzeba bardzo dokładnie wytrzeć su­chym ręcznikiem, radzi dr Kesel.

Ugaś ogień. Choć twarde i grube, łapy twojego ulubieńca nie są wcale tak bardzo odporne na oparzenia. Wystarczy, że pochodzi albo pobiega po gorącej nawierzchni. Każde oparzenie powinno być prze­myte ciepłą wodą z mydłem, żeby zapobiec infekcji, mówi dr Bernadine Cruz, weterynarz z prywatną praktyką w Laguna Hills, Kalifor­nia. Potem delikatnie osuszamy łapę ręcznikiem.

Nałóż łagodzącą maść. Na dobrze wymytą, oparzoną łapę można nałożyć maść antybiotykową, żeby zapobiec infekcji, radzi dr Kesel. Potem nakładamy gazowy opatrunek, nałożona nań bawełniana skar­peta pozwoli dłużej utrzymać opatrunek na łapie.

Uważaj na przesuszenie. Podobnie jak ludzie, zwierzęta czasem cierpią z powodu przesuszonej, pękającej skóry na poduszkach łap. Aby zabezpieczyć przed tym łapy, należy je nawilżać, radzi dr Kesel. Możesz używać tych samych kremów z witaminami, którymi smaru­jesz ręce. Dobra jest też witamina E w kroplach, można ją kupić w aptece.

Największą sztuką, kiedy już nałożysz krem, jest powstrzymanie zwierzęcia od zlizania go, mówi dr Nancy Scanlan, weterynarz z pry­watną praktyką w Sherman Oaks, Kalifornia. Najlepiej smarować ła­py tuż przed posiłkiem, radzi. „Każde zwierzę najpierw zajmie się miską i krem w tym czasie wsiąknie”, zapewnia.

Czasami, gdy sucha skóra na poduszkach łap narośnie zbyt grubo, weterynarz może ją usunąć, dodaje dr Scanlan.

Nie przesadzaj z pielęgnacją. Stosując zabiegi zmierzające do zmiękczenia poduszek łap, łatwo możesz przesadzić. A wtedy mięk­ka, wydelikacona skóra łap stanie się podatna na zranienia i otarcia, przestrzega dr Cruz.

Zmyj sól. Zimą na łapach zwierząt zbiera się wraz z rozmiękłym śniegiem sól, używana do posypywania ulic i chodników. Może ona mocno podrażniać skórę łap, toteż po spacerach należy umyć łapy wodą z mydłem, dokładnie wysuszyć i posmarować kremem z lano­liną, radzi dr Kesel.

Uwaga na chemikalia. Chemikalia, powszechnie używane w do­mowym obejściu – oleje maszynowe, odmrażacze, rozpuszczalniki – mogą silnie podrażniać poduszki łap, nie mówiąc już o tym, że mo­gą być trujące, gdy zwierzę je złiże. Aby je usunąć, wystarczy użyć wody z detergentem do umycia łap, mówi dr Cruz. Można też zetrzeć je z łap oliwą jadalną.

Sciereczkę moczymy w detergencie lub oliwie i wycieramy łapę, powtarzając procedurę, aż będzie zupełnie czysta. Nie należy trzeć zbyt mocno, by nie uszkodzić skóry. Jeśli to, w co zwierzę wdepnęło, uparcie nie schodzi, poproś o pomoc weterynarza.

Problem do żucia. Guma do żucia natychmiast przykleja się do łap i trudno ją usunąć. Jeśli nie zmyje się detergentem, można użyć specjalnych środków do usuwania gumy do żucia, dostępnych w skle­pach.

Jeśli guma wkleiła się mocno we włos, trzeba to wszystko wyciąć małymi nożyczkami, uważając, by nie skaleczyć przy tym łapy, ostrzega dr Kesel.

Tylko dla psów

Zapomnij o trzewikach. Sklepy z artykułami dla zwierząt pełne są rozmaitych butów dla psów, zwłaszcza gumowców dla psów my­śliwskich, które spędzają całe dnie penetrując trudne tereny. Ale psy niezwykle rzadko naprawdę potrzebują takiej ochrony łap i doskonale radzą sobie bez niej, zapewnia dr Kesel.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.