Kule z włosa – koty

Parafinowy poślizg. Kiedy tylko kot zacznie pokasływać, podaj mu ‚/4 łyżeczki parafiny. Na takim poślizgu kłęby włosa łatwiej prze­suną się w dół przewodu pokarmowego i zostaną wydalone, mówi dr Lynda Bond, lekarka weterynarii z prywatną praktyką w Cape Eliza­beth w Maine, prowadząca cotygodniowy program o domowych zwierzętach w jednej ze stacji telewizyjnych w Portland. Jeśli twój kot nie lubi smaku parafiny, wykorzystaj jego zamiłowanie do czysto­ści i posmaruj nią jego przednią łapę. „Zgodnie ze swoją kocią natu­rą, smakuje mu czy nie, wyliże ją starannie”, zapewnia dr Bond. Pa­rafinę podawaj raz dziennie przez cztery dni.

Środki bardziej smakowite. W sklepach z artykułami dla zwie­rząt można też kupić parafinę, której smak bardzo kotom odpowiada, na przykład Laxatone lub Petromalt. „Jeden z moich kotów tak bar­dzo lubił swoje lekarstwa na kulki z włosa, że stale rozglądał się za buteleczkami”, opowiada dr Hickey.

Posmaruj masłem. Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się kłębów włosa z kociego żołądka jest masło, mówi dr James B. Dalley, profesor weterynarii małych zwierząt na Wydziale Weteryna­rii Stanowego Uniwersytetu Michigan w East Lansing. „Masło nie tylko daje naturalny poślizg, ale także pobudza pęcherzyk żółciowy do zwiększonego wydzielania żółci i działa lekko rozwalniająco”, za­pewnia. To ułatwia i przyspiesza wydalanie kulek z włosa z przewo­du pokarmowego. Zaleca podawanie po ‚/2 łyżeczki masła raz dzien­nie przez tydzień. Nie należy dawać ani więcej masła, ani częściej, chyba że chcemy mieć do czynienia nie z kulkami z włosa, a z kulka­mi masła.

Wymieć błonnikiem. „Czasami wystarczy zmienić kotu karmę na zawierającą więcej błonnika, by szybko pozbyć się problemu”, radzi dr Martin J. Fettman, doktor medycyny weterynaryjnej i nauk przy­rodniczych, profesor patologii i żywienia w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej i Nauk Biomedycznych Stanowego Uniwersytetu Colorado w Fort Collins. Kupując nową karmę wybieraj takie, które za­wierają od 3,5 do 10% błonnika. Zawartość błonnika w karmie jest wyszczególniona na etykiecie.

Wypędź pchły. Zapchlony kot wylizuje się bardziej zawzięcie i połyka wtedy więcej włosa, zauważa dr Hickey. „Zastosuj skuteczną metodę odpchlenia kota, a razem z pchłami pozbędziesz się także ku­lek z włosa w jego żołądku”, zapewnia.

Szczotka czyni cuda. Codzienne czesanie i szczotkowanie futra może zdziałać cuda przy zapobieganiu tworzenia się kulek z włosa w kocim żołądku, mówi dr Gary Beard, dziekan Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Auburn, Alabama.

„Liniejące koty gubią setki włosów dziennie, zwłaszcza wiosną i jesienią. Jeśli będziesz je starannie wyczesywał, kot nie połknie ich tak dużo”, zapewnia.

Zbierz je do końca. Na koniec czesania przetrzyj kota wilgotną ściereczką, zbierając z jego futra martwe włosy, które pozostawiła szczotka czy grzebień, radzi dr Dalley.

Zajmij go czymś. „Niektóre koty odznaczają się wielkim zamiło­waniem do lizania – nigdy im dość toalety”, mówi dr Fettman. Nad­mierne zajmowanie się sobą może być spowodowane stresem. Aby skutecznie odwrócić uwagę kota od zajmowania się wyłącznie sobą należy więcej się nim zajmować i częściej się z nim bawić. „Jeśli dasz mu jakieś rozładowujące energię zajęcia, będzie miał mniej cza­su i zapału do zajmowania się swoim futrem, więc problem z tworze­niem się kulek z włosa będzie mniejszy”, zapewnia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.