Krwawienia – kiedy potrzebny jest lekarz

Większość skaleczeń i zadrapań można bez trudu opatrzyć w domu. Ale gdy ra­na jest głęboka, a krwawienie silne, bezpieczniej będzie skorzystać z fachowej po­mocy.

Głębokie rany, przy których uszkodzone są także mięśnie i ścięgna, a nie tylko wierzchnie warstwy skóry, często prowadzą do znacznej utraty krwi. Łatwiej też ule­gają zakażeniom. Przy głębokich i rozległych ranach potrzebne może być znieczu­lenie i szycie, a niekiedy nawet i przetoczenie krwi, zastrzega dr Wayne Wingfield, kierownik pogotowia przy Uniwersyteckim Szpitalu Weterynaryjnym Stanowego Uniwersytetu Colorado w Fort Collins.

Czasem zdarza się, że krwawienie – choć niewidoczne – to jednak ma miejsce. Takie wewnętrzne krwawienia, wywołane głębokim zranieniem, są szczególnie nie­bezpieczne. Zwierzę może stracić znaczną ilość krwi, zanim ktokolwiek to spostrze­że – a wtedy może być już za późno na pomoc.

Objawy, które wskazują na wewnętrzne krwawienie, to obecność krwi w wymio­tach lub w moczu, jasnoróżowe lub wręcz białe zabarwienie dziąseł i apatia. Doktor Wingfield przestrzega, aby takich objawów nie lekceważyć. Gdy tylko podejrze­wasz, że rana jest poważna, a zwykle tak jest, pomoc lekarska potrzebna jest jak najszybciej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.