Kulenie – kiedy potrzebny jest lekarz

Psy i koty to zwierzęta z natury bardzo aktywne, toteż do nagłego kulenia do­chodzi najczęściej wskutek gwałtownych skoków i energicznych biegów, a przyczy­ną jest naciągnięcie mięśnia. Poważniejsze urazy zdarzają się rzadziej.

Poważniejszy uraz można podejrzewać w każdym przypadku, kiedy kulenie utrzymuje się dłużej niż dwa lub trzy dni. Wtedy przyczyną może być złamanie lub nawet postrzał śrutowy, nie zawsze łatwy do zauważenia. Pomoc lekarza weteryna­rii jest w takich przypadkach niezbędna, przypomina dr Steven Schrader, ortopeda, docent chirurgii małych zwierząt w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Ohio w Columbus.

Warto dodać, że o ile u psów kulenie zdarza się bardzo często i na ogół nie jest objawem poważniejszego urazu, o tyle u kotów jest inaczej. Kuleją one rzadko i za­wsze można wtedy podejrzewać poważniejszą przyczynę. Kulejącego kota lepiej nie kurować domowymi sposobami, tylko od razu poprosić o pomoc lekarza wete­rynarii.

Prowizoryczny opatrunek można zrobić ze zrolo­wanej waty lub ligniny. Owijamy nią dokładnie kończynę i zabezpieczamy opatrunek bandażem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.