Zapalenie spojówek – psy i koty

Starannie oczyść. W celu lepszego samopoczucia zwierzęcia i zła­godzenia stanu zapalnego zaleca się przecieranie oczu zwierzęcia, dzięki czemu usuwa się zaschniętą wokół nich wydzielinę, mówi dr Gary M. Bryan, profesor oftalmologii w Kolegium Medycyny Wete­rynaryjnej Waszyngtońskiego Uniwersytetu Stanowego w Pullman.

Weź kawałek czystego płótna albo bawełniany wacik, zmocz w let­niej wodzie, wyciśnij z nadmiaru wody i delikatnie wytrzyj wydzieli­nę zaschniętą wokół oka. Powtarzaj tę czynność dwukrotnie w ciągu dnia albo tak często, jak potrzeba, instruuje dr Bryan.

Sięgnij po kropie. Zamiast zwykłej wody lepiej użyć dostępnych bez recepty płynów do przemywania oczu. Ponieważ ich odczyn jest zbliżony do normalnego, nie dają uczucia pieczenia, jakie może wy­wołać woda.

Można kupić takie płyny, wyprodukowane specjalnie dla zwierząt, ale tak samo dobre będą te, które przeznaczone są dla ludzi, zapewnia dr Mary B. Glaze, profesor oftalmologii w Szkole Medycyny Wetery­naryjnej Stanowego Uniwersytetu Louisiana w Baton Rouge, jedna z autorek The Atlas of Feline Ophthalmology. „Stosuj je dokładnie tak samo, jak stosuje się u ludzi”, dodaje.

Fałszywe łezki. Płyny do przemywania oczu nadają się do oczysz­czenia okolicy oka, jeśli jednak chcemy przemyć je całe, najlepiej bę­dzie w tym celu użyć kropli, których skład chemiczny dokładnie odpowiada prawdziwym łzom. Krople takie mogą wypłukać drobin­ki, jakie dostały się do oka i spowodowały jego podrażnienie, radzi dr David C. Smith, specjalizujący się w okulistyce lekarz weterynarii z Tulsa.

Kojące okłady. Przyłożenie na podrażnione oczy wilgotnego, cie­płego okładu zwykle przynosi zwierzęciu znaczną ulgę – twierdzi dr Art J. Quinn, profesor oftalmologii w Kolegium Medycyny We­terynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Oklahoma w Stillwater. Kawa­łek czystego płótna zmocz w ciepłej wodzie, wyżmij lekko i połóż na oczy na kilka minut. „Zwierzę z pewnością poczuje się lepiej, a okłady takie nie tylko przynoszą ulgę, ale także leczą”, zapewnia dr Quinn.

Gdy zwierzę czuje się nieswojo z zasłoniętymi oczami i protestuje przeciwko okładom, przyłóż kompres na kilka minut do jednego oka, następnie zmocz go po raz drugi i zrób to samo na drugim oku.

Idźcie do balwierza. Czasem, aby zapobiec zapaleniom spojówek, trzeba zająć się porastającymi głowę włosami. „Rosnące w kącikach oczu i dostające się z grzywki długie włosy mogą być, jeśli są zanie­dbane, przyczyną ciągłego zapalenia spojówek”, przestrzega dr Smith. „Odpowiednie zaczesywanie włosów na głowie, albo nawet ich przycięcie, uchroni przed tą nieprzyjemną dolegliwością”.

Okna do połowy. Podczas jazdy samochodem okna powinny być otwarte, ale tylko na tyle, aby zwierzę nie mogło wystawiać głowy na zewnątrz, przestrzega dr Janis H. Audin, redaktorka Journal of the American Veterinary Medical Association z Schaumburg w Illinois. „Wpadający do oczu kurz podrażnia je i może przyczynić się do roz­woju infekcji”.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.