Kocia grypa – koty

Niech dobrze zje. Chory kot rzadko ma chęć na jedzenie, trzeba jednak namówić go do tego, sugeruje dr Susan M. Cotter, profesor i dyrektorka Oddziału Leczenia Małych Zwierząt w Szkole Medycy­ny Weterynaryjnej Uniwersytetu Tufta w North Grafton, Massachu­setts. Odpowiednia dieta wspomaga układ odpornościowy, który sku­tecznie poradzi sobie z infekcją, dodaje dr Cotter.

Żeby zachęcić kota do jedzenia można podawać mu jedzenie lekko podgrzane, radzi dr Cotter. Przygotowaną porcję trzeba podlać ciepłą wodą, byle tylko nie rozrzedzić jej zbyt mocno, albo wstawić na chwilę do kuchenki mikrofalowej i podgrzać.

Zachęć go zapachem. Zatkany nos sprawia, że węch i smak nie są tak wyostrzone, jak zazwyczaj. Trzeba więc pomyśleć, jak pobudzić koci apetyt – najlepiej podać jedzenie o wyrazistym smaku i silnym zapachu. Taki jest na przykład tuńczyk z puszki, bardzo lubiany przez koty, mówi dr Cotter. Można go podać jako samodzielne danie albo domieszać do przygotowanego kociego jedzenia.

Koty gustują w produktach wysokobiałkowych, jak biały ser, lekko ścięte jajko albo mięso kurczęcia, utrzymuje dr H. Ellen Whiteley, prywatnie praktykująca lekarka weterynarii z Guadalupita w Nowym Meksyku, autorka książki Understanding and Training Your Cat or Kitten.

„Filet z piersi kurczaka (bez kości i skóry) upiecz krótko w ku­chence mikrofalowej i posiekaj jak najdrobniej”, radzi dr Whiteley. „Mało który kot nie da się na to skusić”.

Nie należy jednak podawać kotu jedzenia przeznaczonego dla ludzi dłużej niż kilka dni. Gdy tylko poczuje się lepiej, powinien powrócić do tej karmy, którą zwykle dostaje, przypomina dr Cotter.

Spróbuj sposobem. Jeśli wybredny kot ledwie powącha przygoto­wane przysmaki i odwraca się od nich z pogardą, spróbuj rozetrzeć troszkę jedzenia na jego nosie albo posmaruj mu łapę. Będzie musiał się zaraz umyć i być może posmakowanie zachęci go do jedzenia, uzupełnia dr Whiteley.

Pożywne przeciery. Gdy żaden sposób nie poskutkuje i kot sta­nowczo odmawia zjedzenia czegokolwiek, to można jeszcze zmikso­wać trochę jedzenia z bulionem, aby powstał rzadki przecier, dodaje dr Whiteley. Kot, który nie ma ochoty na jedzenie, może jednak od czasu do czasu pochłeptać trochę smacznego i pożywnego przecieru.

Usłuż chusteczką. Bardzo nieprzyjemne dla zagrypionego kota jest gromadzenie się i zasychanie śluzu wokół oczu i nosa. Aby po­prawić mu humor i ułatwić oddychanie trzeba koniecznie ten śluz usuwać, mówi dr Cotter.

Zmocz miękką szmatkę lub trochę waty w ciepłej wodzie i delikat­nie wytrzyj nagromadzony śluz, objaśnia dr Cotter. Z kolei dr Jim Humphries, prywatnie praktykujący weterynarz z Dallas, autor Dr Jim’s Animal Clinicfor Cats i Dr Jiins Animal Clinic for Dogs radzi, aby użyć w tym celu specjalnych chusteczek higienicznych dla nie­mowląt, nasączonych łagodzącym podrażnienia wyciągiem z aloesu i lanoliną.

I kropelkami. Jeśli nagromadzony śluz utrudnia kotu oddychanie, wkraplaj mu po trochu do nosa roztwór fizjologiczny. Krople te roz­rzedzą zgęstniały śluz i zwierzęciu łatwiej będzie oddychać, doradza dr Whiteley.

Trzymając zakraplacz w jednej ręce, drugą chwyć kota z tyłu gło­wy. Wkraplaj jedną lub dwie krople do każdej dziurki w nosie i potrzymaj podniesioną głowę przez minutę, aby spłynęły w głąb nosa. Krople trzeba podawać dwa razy dziennie albo i częściej, jeśli poma­gają.

Ulżyj oczom. Roztwór fizjologiczny również łagodzi podrażnienia oczu i zmniejsza wyciek. Trzeba tylko pamiętać, aby do zapuszczania go do oczu używać osobnego zakraplacza albo przynajmniej wypłu­kać zakraplacz przed każdym użyciem. Oczy zakrapiamy od trzech do pięciu razy w ciągu dnia, za każdym razem zapuszczając jedną lub dwie krople do każdego oka, zaleca dr Whiteley. Zamiast roztworu fi­zjologicznego można też użyć dostępnych bez recepty kropli do oczu na bazie kwasu borowego.

Zwiększ wilgotność. W pomieszczeniu, w którym przebywa chory kot, warto podnieść wilgotność, stosując elektryczny nawilżacz po­wietrza. Wilgotne powietrze ułatwia oddychanie i przynosi ulgę prze­krwionym błonom śluzowym, dodaje dr Cotter.

W braku nawilżacza można przynajmniej zabierać kota do łazien­ki, gdy ktoś bierze kąpiel lub prysznic – ten prosty sposób zaleca dr James Richards, zastępca dyrektora w Centrum Leczenia Kotów Ko­legium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Cornella w Ithaca, Nowy Jork.

Najlepiej zapobiegać. Lekarze weterynarii zalecają stosowanie szczepionek przeciwko kociej grypie. Chociaż szczepionka nie jest stuprocentowo skuteczna, to w bardzo znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania. Jeśli mimo wszystko kot zachoruje, przebieg choroby jest nieporównanie łagodniejszy, zapewnia dr Richards.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.