Zapalenie spojówek – kiedy potrzebny jest lekarz

Chociaż zapalenie spojówek nie jest trudne do wyleczenia, trzeba pamiętać, że wszelkie infekcje oczu są potencjalnie niebezpieczne, gdyż mogą doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Na wszelki wypadek warto więc odwiedzić weterynarza.

W niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie antybiotyku, aby nie do­puścić do infekcji, mówi dr Art J. Quinn, profesor oftalmologii w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Oklahoma w Stillwater.

Ponadto, u niektórych psów zdarza się, że to, co bierzemy za zapalenie spojó­wek, jest w istocie tak zwanym suchym okiem (keratoconiunctivitis sicca). Chore oko nie produkuje dostatecznej ilości łez, aby było stale wilgotne. U kotów choroba ta jest bardzo rzadka.

Rozpoznania może w tym przypadku dokonać jedynie lekarz weterynarii. Przy stwierdzeniu „suchego oka” może wystarczyć niekiedy stosowanie kropel o składzie łez, ale często może być potrzebne leczenie antybiotykami lub steroidami.