Prostata – psy i koty

Częstsze spacery. Zwierzę, którego gruczoł krokowy jest powięk­szony, może mieć trudności z oddaniem moczu na raz, toteż powinno się z nim wychodzić częściej, radzi dr David Polzin, lekarz weteryna­rii i biolog, profesor w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwer­sytetu Minnesota w St. Paul. Nie tylko będzie się wówczas lepiej czu­ło, ale częstsze oddawanie moczu może zapobiec zakażeniom układu moczowego.

Nie forsuj. Chociaż częstsze wychodzenie jest u zwierząt z po­większoną prostatą bardzo wskazane, to nie należy z nim przesadzać. Gruczoł może być bowiem na tyle powiększony i bolesny w wyniku stanu zapalnego, że nawet chodzenie może sprawiać silny ból, dodaje dr Polzin. Jeśli tak jest, i wydaje ci się, że zwierzę cierpi, gdy się po­rusza, to ogranicz każde wyjście do kilku zaledwie kroków, potrzeb­nych na oddanie moczu, radzi dr Polzin.

Ułatw mu wypróżnianie. Niekiedy powiększony gruczoł krokowy uciska na jelito grube, powodując w rezultacie trudności w wypróż­nianiu. W takich przypadkach lekarz może zalecić podawanie łagod­nie działających środków przeczyszczających, jak sprzedawana na re­ceptę laktuloza, mówi dr Lauren Prause, lekarka w szpitalu klinicz­nym Wydziału Badań Klinicznych Kolegium Medycyny Wetery­naryjnej i Biomedycyny Stanowego Uniwersytetu Colorado w Fort Collins.

Zazwyczaj zaleca się podawanie około jednej łyżeczki do herbaty środka przeczyszczającego na dziesięć kilogramów masy ciała dwa, cztery razy dziennie. Lepiej jednak, aby lekarz weterynarii ustalił dawkowanie optymalne w konkretnym przypadku.

Złagodź bóle. Gdy powiększeniu gruczołu krokowego towarzyszy ból, należy zastosować środki przeciwbólowe. Skutecznym i bez­piecznym lekiem dla psów jest aspiryna, zwykle podaje się jedną tabletkę 325 mg na pięć kilogramów masy ciała raz lub dwa razy dziennie, radzi dr Polzin.

Trzeba pamiętać, że aspiryna może być niebezpieczna dla kotów, toteż nie wolno jej podawać bez wyraźnego zalecenia lekarza. Inne środki przeciwbólowe, jak ibuprofen i paracetamol, także mogą być niebezpieczne dla zwierząt i weterynarze stanowczo je odradzają.

Miska pełna wody. U zwierząt z powiększonym gruczołem kroko­wym mogą występować trudności z oddawaniem moczu. Wskutek te­go zalega on w drogach moczowych, co prowadzić może do zakażeń, ostrzega dr Polzin.

Trzeba więc zachęcać zwierzę, aby piło jak najwięcej wody i było zmuszone do możliwie częstego oddawania moczu. Bakterie nie mają wówczas czasu namnożyć się w drogach moczowych i doprowadzić do ich zakażenia, wyjaśnia dr Polzin.

Przestrzegaj czasu. Jeśli dojdzie do zakażenia, lekarz zaleci poda­wanie antybiotyku. Trzeba go podawać niezwłocznie po oddaniu przez zwierzę moczu. Dzięki temu lek nie zostanie szybko wydalony z moczem i jego stężenie w organizmie będzie odpowiednio duże, przypomina dr Prause.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.