Zaburzenia widzenia – kiedy do weterynarza

Utrata wzroku to ciężkie przeżycie dla człowieka; zwierzęta znoszą ją łatwiej, choćby ze względu na wyostrzone inne zmysły. „Upośledzone wzrokowo psy i koty radzą sobie zadziwiająco dobrze”, zapewnia dr Mary B. Glaze, profesor oftalmologii w Szkole Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Louisiana w Baton Rouge.

Niektóre zwierzęta słuchem rozpoznają nawet to, czy drzwi są zamknięte, czy otwarte, przechodząc przez nie bez wahania lub zatrzymując się bez wpadania na nie. „Zupełnie jakby widziały”, zapewnia dr Glaze.

W nieznanym terenie upośledzenie widzenia daje się bardziej we znaki i jest nie­bezpieczne. Ociemniałe zwierzęta wpadają na meble i obijają się o ściany. Na spa­cerze, pozostawione bez opieki, wpadają pod samochody.

Każde zwierzę z upośledzeniem wzroku powinno być pod opieką weterynarza. Ale jak rozpoznać, czy twój ulubieniec ślepnie? Może mieć problemy ze znalezie­niem cię, gdy go wołasz. Źle widzące psy mają zwykle opory przed chodzeniem po schodach. Koty przestają wskakiwać na meble tak chętnie, jak dotychczas.

„Jeśli twój kot sypiał w twoim łóżku przez wiele lat, a ostatnio zdarza mu się to coraz rzadziej, przyczyną może być stopniowa utrata wzroku”, mówi dr Art J. Ouinn, profesor oftalmologii w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersyte­tu Oklahoma w Stillwater.

Można się o tym przekonać, stosując test kłębka waty, dodaje dr David C. Smith, prywatnie praktykujący lekarz weterynarii z Tulsa, Oklahoma, specjalizujący się w okulistyce. Stań przed swoim ulubieńcem w pewnej odległości od niego. Upuść na podłogę kłębek waty. Jeśli zrobisz to kilka razy bez wywołania najmniejszej jego reakcji, będzie to oznaczać, że ma kłopoty ze wzrokiem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.