Zaburzenia widzenia – psy i koty

Nie zmieniaj ciągle dekoracji. Zmiana ustawienia mebli może być bardzo męcząca dla niedowidzącego zwierzęcia, może być nawet niebezpieczna, jeśli biedak nadzieje się na przykład na nogę od stołu, ostrzega dr Art J. Quinn, profesor oftalmologii w Kolegium Medycy­ny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Oklahoma w Stillwater. „Jeśli nie musisz, niczego w domu nie przestawiaj”, radzi.

Oprowadź go. Jeśli zrobiłeś przemeblowanie lub zwierzę nagle straciło wzrok, prowadź go po domu na smyczy przez dzień czy dwa, żeby miał czas przywyknąć do zmian, mówi dr Glaze.

Dobrze jest ograniczyć jego aktywność do jednego czy dwóch po­mieszczeń, w których będzie się czuł bezpiecznie, potem stopniowo można rozszerzyć pole jego działania. Zwierzęta potrzebują towarzy­stwa ludzi, najlepiej więc mieć go stale przy sobie, w pokoju, gdzie najczęściej przebywasz.

Bądź przewidywalny. Przyzwyczajenia są niesłychanie istotne dla źle widzących zwierząt, mówi dr Glaze. „Miska z wodą i zjedzeniem zawsze w tym samym miejscu to ogromne ułatwienie dla twojego podopiecznego; daje mu poczucie bezpieczeństwa”, zapewnia. Ta sa­ma zasada dotyczy kuwety i posłania. Im mniej zmian, tym lepiej.

Uważaj poza domem. Jeśli twój pupil ma kłopoty ze wzrokiem, nie puszczaj go samopas, zanim nie upewnisz się, że płot jest w porządku. W parku trzymaj go zawsze na smyczy, bo może łatwo się zgubić, ostrzega dr Quinn.

Basen – pułapka. Basen pływacki to śmiertelna pułapka dla zwie­rząt, które nie widzą, dokąd idą. „Wielu moich ociemniałych pacjen­tów utonęło w basenach”, ostrzega dr Quinn.

Znajdź mu kumpla. Czasami zwierzę dobrze widzące może być wielką pomocą dla ociemniałego. W wielu przypadkach pomaga swe­mu niewidzącemu towarzyszowi odnaleźć drogę, służąc mu za prze­wodnika, zapewnia dr Glaze.

Nawet jeśli zwierzęta nie zaprzyjaźnią się zbytnio, obecność dru­giego zwierzęcia w rodzinie jest bardzo pomocna. Wystarczy przy­czepić do jego obróżki mały dzwoneczek, by niewidzące zwierzę miało przewodnika, który pomoże mu zorientować się w czyhających niebezpieczeństwach, dodaje dr David C. Smith, prywatnie praktyku­jący lekarz weterynarii z Tulsa, Oklahoma.

Wypróbuj nową fryzurę. Psom, którym bogata grzywa całe życie przysłania oczy, należy ją obciąć albo spiąć, kiedy zaczynają mieć poważne problemy ze wzrokiem, radzi dr Smith. „Widywałem już owczarki staroangielskie z tak obfitym włosem na głowie, że z pewnością niczego nie mogły zobaczyć, nawet przy najostrzejszym wzroku”, dodaje.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.