Wibrysy – koty

Zatrzymaj go w domu. W określaniu kierunków koty polegają przede wszystkim na wibrysach, jeśli więc są ich pozbawione, łatwo ulegają wypadkom i mogą zrobić sobie krzywdę, ostrzega dr Bernadine Cruz, weterynarz z prywatną praktyką w Laguna Hills, Kalifornia.

Pozbawione wibrysów koty często uszkadzają sobie oczy, nie­ostrożnie przedzierając się przez krzaki i zbyt późno odbierając sy­gnały, żeby je zamknąć. „Bez wibrysów łatwo mogą utknąć w zbyt wąskim przejściu”, dodaje dr Nancy Scanlan, weterynarz z prywatną praktyką w Sherman Oaks, Kalifornia. A to może okazać się niesły­chanie istotne, kiedy kot walczy o życie, uciekając przed psem.

Dla bezpieczeństwa kota najlepiej przez te kilka miesięcy, zanim wibrysy nie odrosną, nie wypuszczać go z domu, radzi dr Cruz.

Najlepiej nic nie zmieniaj. Zanim kotu nie odrosną utracone wi­brysy, najlepiej powstrzymaj się przed przemeblowaniem mieszkania, doradza dr Mollyann Holland, specjalistka leczenia małych zwierząt na Wydziale Medycyny i Chirurgii Weterynaryjnej Uniwersytetu Missouri w Columbia. „W tym czasie może on mieć spore trudności w poruszaniu się i ocenie odległości”.

Uważaj przy pielęgnacji. Zwykle kot traci wibrysy podczas swo­ich łowieckich wypraw, ale sam możesz je uszkodzić przez nieuwagę przy pielęgnowaniu kota. „Zdarza się, że właściciele sami łamią lub przycinają wibrysy”, mówi dr Jan A. Hall, specjalista dermatolog z Ville St. Laurent w Montrealu.

Następnym razem, kiedy weźmiesz się za pielęgnację kota, zostaw jego wibrysy w spokoju.

Uważaj na otwarty ogień. Ciekawość to pierwszy stopień do pie­kła, a koty są niezwykle ciekawskie. Jeśli zainteresują się płomieniem świecy lub płonącymi w kominku szczapami, ofiarą tej ciekawości pierwsze padną wibrysy. Co gorsza, obcięte, po kilku miesiącach od­rosną, ale przypalone do podstawy, zazwyczaj nie, ostrzega dr Cruz. Jeśli więc twój kot jest ciekawski ponad miarę, lepiej nie zostawiaj go sam na sam z otwartym ogniem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.