Tylko dla kotów

Przydziel im osobne kwatery. Przybycie nowego kota do domu może wywołać u obojga – rezydenta i nowo przybyłego – ogromne napięcie, mówi dr John C. Wright, specjalista w dziedzinie behawioru zwierząt, wykładowca psychologii na Uniwersytecie Mercer w Macon, Georgia, wykładowca na Wydziale Nauk Weterynaryjnych w Atlancie.

Aby zredukować możliwość walk do minimum, poleca on umiesz­czenie każdego kota w osobnej klatce. Na początku lepiej też karmić je w osobnych pomieszczeniach.

Zapewnij drogę ucieczki. Przy pierwszym spotkaniu dwóch ob­cych kotów należy się upewnić, że każdy z nich ma zabezpieczoną drogę ucieczki. Nie będą się wtedy czuły postawione w sytuacji bez wyjścia, będą więc mniej skłonne do walki, radzi dr White.

Najpierw zapach, potem kot. Zanim postawisz dwa obce koty nos w nos, spróbuj najpierw wprowadzić obcy zapach, sugeruje Steve Aiken. Połóż zabawkę lub kocyk jednego tam, gdzie przebywa drugi.

Kiedy wreszcie dojdzie do spotkania, obydwa będą się czuły tak, jak­by się znały od dawna.

Dwa na raz. „Jeśli planujesz mieć dwa koty, najlepiej weź dwa ko­ciaki w tym samym czasie”, radzi dr Andrea Fochios – weterynarz z prywatną praktyką w Ferndale, Nowy Jork. Dwa koty, które razem rosną od małego, są znacznie mniej skłonne do bójek niż te, które spotkały się później.

Trzymaj go w domu. „Jeśli naprawdę kochasz swojego kota, nie pozwalaj mu włóczyć się po dworze”, mówi Steve Aiken. „Przeciętna długość życia kota podwórzowego wynosi od roku do 2 lat, kota trzy­manego w domu 12-14 lat”.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.