Wrzody żołądka

Wprawdzie twój kot nie jest wschodzącą gwiazdą nowojorskiej fir­my prawniczej, a twój pies nie pochyla się z troską nad najświeższy­mi wiadomościami gospodarczymi, ale i bez stałej troski o losy poko­ju na świecie zwierzęta mogą być narażone na wrzody żołądka i jelita cienkiego.

U większości zwierząt przyczyną pojawienia się wrzodów jest dłu­gotrwałe przyjmowanie aspiryny przy leczeniu innych chorób, na przykład reumatyzmu, mówi dr Lisardo J. Martinez, weterynarz z prywatną praktyką w Miami na Florydzie. Przyczyną wrzodów mo­gą być choroby nerek i wątroby, a także niejadalne przysmaki, jak ba­terie czy drobne pieniążki. „Mogą być bardzo szkodliwe”, ostrzega dr Eugene Snyder, weterynarz z prywatną praktyką w Kettering, Ohio.