Stres przeprowadzki – psy

Rozpoznaj teren. Wybierzcie się razem na 15-20-minutowy spa­cer po najbliższej okolicy, psa prowadź cały czas na smyczy, radzi dr Michael W. Fox, doktor nauk przyrodniczych, wiceprzewodniczący do spraw bioetyki i ochrony zwierząt w Humane Society of the Uni­ted States w Waszyngtonie, autor The New Animal Doctor’s Answer Book. „Dla psa to niesłychanie ważna sprawa – poznać najbliższą okolicę najszybciej, jak to tylko możliwe”, zapewnia dr Fox.

Wynajmij opiekuna. Jeśli pracujesz do późna i pies siedzi sam przez cały dzień, pomyśl o wynajęciu kogoś, kto wpadłby w ciągu dnia i wyprowadził go na spacer, sugeruje dr O’Handley.

„W przeciwnym przypadku może poczuć się opuszczony, a i utrzy­mać czystość będzie mu trudno”.

Koty

Nie spuszczaj go z oka. Zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, że koty po angielsku opuszczają nową siedzibę i wracają na stare śmieci. Żeby temu zapobiec, trzymaj kota w domu i nie wypuszczaj przynaj­mniej przez miesiąc. Jeśli pozwalasz mu wychodzić, to tylko na dłu­giej lince i na krótko, radzą weterynarze.

Jedna izba na raz. Żeby kot poczuł się bezpiecznie w nowym do­mu, zapoznawaj go z nim powoli, pomieszczenie po pomieszczeniu, radzi dr Sawchuk. Na pewno zajmie to trochę czasu, ale kotu będzie łatwiej oswoić się z nowym domem, zwłaszcza jeśli najpierw umie­ścisz go we własnej sypialni.

Połóż tam jego posłanko, kuwetę, miseczki i zabawki. Kiedy po­czuje się tu naprawdę zadomowiony, pozwól mu na dalsze zwiedza­nie. „Kot będzie rozpoznawał terytorium powoli, ostrożnie i z namy­słem, zanim w końcu je zaakceptuje”, mówi dr Sawchuk.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.