Zazdrość – psy

Wychowaj duszę towarzystwa. „Pies, który od wczesnego szczenięctwa ma dużo okazji do spotykania obcych ludzi w najróżniej­szych sytuacjach, znacznie rzadziej bywa zazdrosny o nowe osoby, które pojawiły się w naszym domu”, zapewnia dr O’Handley. Dobrze jest zapisać psa na kursy szkolenia, na których ma okazję zetknąć się z obcymi psami i ludźmi. Bardzo pomogą mu też spacery w publicz­nych parkach, gdzie przychodzi dużo ludzi z psami.

Zaaranżuj spotkanie na neutralnym gruncie. Jeśli uznasz, że pora zapoznać psa z nową, ważną dla ciebie osobą, niech to spotkanie odbędzie się poza domem, sugeruje dr Stinson. „Psy bardzo często mają silny instynkt terytorialny. Łatwiej im nawiązywać przyjazne stosunki na neutralnym terenie, którego nie czują się w obowiązku bronić”.

Tylko dla kotów

Kot na piedestale. „Nie chodzi o to, żeby zbudować mu pomnik, ale warto pamiętać o tym, że koty czują się pewniej, gdy mogą obser­wować sytuację z góry”, mówi Jeanne Saddler, właścicielka szkoły dla psów Myriad Dog Training w Manhattan, Kansas. „Zapewnij kotu takie miejsce w domu, gdzie będzie mógł wspiąć się i ocenić sytu­ację”.

Bardzo dobre do tego celu jest kocie drzewo, pokryty szorstką wy­kładziną słup z kilkoma półkami na różnych poziomach, który usta­wiamy na podłodze. Można je kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt. „Kot z łatwością wspina się na nie i odpoczywa w spokoju”.

Powolutku aż do skutku. Jeśli w twoim domu pojawia się nowe zwierzę, nie pozwól mu znienacka wpadać na kota. „On to bardzo źle przyjmie”, ostrzega dr Sawchuk. Trzymaj je rozdzielone przez dzień lub dwa, potem powoli zapoznawaj każde z zapachem drugiego. Jeśli po kilku dniach wszystko jest w porządku, pozwól na spotkanie, ale nie nalegaj na szybkie zaprzyjaźnianie się, to przyjdzie z czasem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.