Dobre rady

Podobnie jak ludzie, zwierzęta produkują hormon, zwany insuliną. Dzięki niemu komórki mogą pobierać z krwi glukozę – cukier wyko­rzystywany jako substancja dostarczająca energii.

U zwierząt z cukrzycą stwierdza się albo niedostateczną produkcję tego hormonu, albo też produkowana insulina nie jest odpowiednio wydajna.

W obu przypadkach komórki nie otrzymują niezbędnego im paliwa w potrzebnej ilości.

U psów do niedoboru insuliny dochodzi zwykle wskutek chorób produkującego ją gruczołu – trzustki. Aby uzupełnić stężenie insuliny podaje się im zastrzyki z otrzymywanego syntetycznie hormonu. U kotów natomiast najczęstszą przyczyną jest nadwaga, a poprawę można uzyskać jedynie przez radykalną zmianę stylu życia zwierzę­cia, prowadzącą do utraty zbędnych kilogramów, mówi dr Deborah S. Greco, specjalistka endokrynolog, docent na oddziale leczenia ma­łych zwierząt Wydziału Klinicznego Kolegium Medycyny Weteryna­ryjnej i Nauk Biomedycznych Stanowego Uniwersytetu Colorado w Fort Collins.

Leczenie cukrzycy należy wyłącznie do lekarza, niżej podajemy jednak kilka rad, jak na co dzień postępować z chorym zwierzęciem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.