Odwodnienie

Chociaż na co dzień się nad tym nie zastanawiasz, twój pies czy kot to prawdziwy ocean wody. Jest ona niezbędna do utrzymania pra­widłowego funkcjonowania wszystkich tkanek i transportu jonów, białek i wszelkich składników odżywczych w całym organizmie.

U zwierząt, jak i u ludzi, utrzymanie odpowiedniej ilości płynów w organizmie jest warunkiem przeżycia. Dlatego odwodnienie – gdy ilość płynów spada na skutek wymiotów, biegunki, przegrzania albo niedostatku picia – jest bardzo niebezpieczne, mówi dr Harold N. En­gel, doktor medycyny weterynaryjnej i nauk przyrodniczych, profesor anatomii zwierząt w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Oregon w Corvallis.

Koty są mniej wrażliwe na przegrzanie i odwodnienie od psów, ale i u nich może dojść do spadku ilości płynów w organizmie w przebie­gu choroby.

Objawy odwodnienia to suchy pysk, zapadnięte oczy, utrata ela­styczności skóry i krańcowe wyczerpanie, opisuje dr Engel. Pomoc lekarza jest wówczas niezbędna (o odwodnieniu i przegrzaniu więcej w rozdziale Upał). Poniżej kilka rad, jak postępować, aby nie dopu­ścić do odwodnienia, a zwierzę było zawsze pełne wody i zdrowe jak ryba.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.