Szczypanie i podgryzanie – psy i koty

Nie żałuj zabawek. I psy, i koty potrzebują zajęcia dla zębów. Warto więc kupić im odpowiednie zabawki, żeby miały czym te zęby zająć. Warto je też zawsze chwalić, kiedy gryzą je, a nie przedmioty domowego użytku, radzi dr Wayne Hunthausen, doradca behawioral­ny w Westwood, Kansas, przewodniczący American Veterinary So­ciety of Animal Behavior, współautor Practitioner’s Guide to Pet Behavior Problems.

Psy bardzo lubią gryźć zabawki gumowe lub gryzaki ze skóry, koty wolą szmaciane lub gumowe myszy. „Bardzo ważne jest, żeby zapro­ponować zwierzęciu coś do gryzienia, w zamian za zostawienie w spokoju mebli”, zaznacza dr Hunthausen.

Dbaj o własną skórę. Zwierzęta będą gryzły to, co im dasz do gryzienia. Jeśli pozwolisz, żeby ulubioną zabawką była twoja ręka, nabiorą niebezpiecznych nawyków. Nigdy nie pozwalaj na gryzienie bezpośrednio ciebie, ostrzega dr Hunthausen, lepiej zaproponuj coś w zamian.

Reaguj, jak zwierzę. Następnym razem, kiedy twój ulubieniec cię uszczypnie, zareaguj cienkim okrzykiem, takim, jaki mógłby wydać z siebie twój podopieczny, radzi dr Andrea Fochios, weterynarz z prywatną praktyką w Ferndale, Nowy Jork. Wtedy natychmiast zro­zumie, że posunął się za daleko. Zrozumienie objawi się lizaniem ugryzionego miejsca – to taki zwierzęcy sposób przepraszania za brak delikatności.

Natychmiast, jak zwierzę przestanie cię podgryzać, nagródź go pieszczotami i pochwałami, radzi. To mu pomoże zrozumieć, że za­bawa bez użycia zębów jest znacznie bardziej przyjemna niż wtedy, gdy się tych zębów nadużywa.

Daj mu stanowczy odpór. Następnym razem, kiedy twój ulubie­niec pokaże ci zęby, popatrz mu prosto w oczy i powiedz stanowczo „nie”, mówi dr Hunthausen. Potem ignoruj go przez kilka minut. Kie­dy już zrozumie, że nie jest to zachowanie, które budzi twoją aproba­tę, postara się tego nie robić.

Bicie psa, który gryzie, to bardzo zły pomysł, dodaje dr Hunthau­sen. Można zyskać na tym tyle, że zacznie się on bać ręki, będzie więc ze strachu gryźć.

Ochłodź wodą gorącą głowę. Następnym razem ostudź zapały twojego atakującego psa lub kota, spryskując go wodą z rozpylacza do kwiatów lub wodnego pistoletu, sugeruje dr Hunthausen. Zimny prysznic, zaaplikowany kilka razy z rzędu, najlepiej przekona go, że lepiej trzymać kły i pazury przy sobie. Kiedy się poprawi, nie omieszkaj go pochwalić i nagrodzić.

Przyjazne obłaskawianie. Młode psy i koty są często bardzo nie­ufne wobec obcych, mogą nawet atakować przyjaźnie wyciągniętą w ich kierunku rękę.

Lekkie szczotkowanie kilka razy dziennie pomoże im przywyknąć do przyjemności przyjaznego dotyku, mówi dr Hunthausen. Zachęcaj swoich znajomych, by także dotykali i pieścili twojego podopieczne­go. Im więcej pieszczot i przyjemności, tym mniej później skłonności do atakowania.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.