Tylko dla kotów

Lodowate milczenie. Następnym razem, gdy twój kot będzie za­chowywał się niezbyt delikatnie, lekko ściśnij mu nos palcami. Potem ignoruj jego obecność, przez kilka minut nie zaszczycając go nawet jednym słowem, radzą weterynarze. Szybko się nauczy, że delikatne zabawy przynoszą mu znacznie więcej korzyści niż nadmierna agresja.

Strumień powietrza. Jeśli twój krnąbrny kot uprzykrza ci życie nagłymi atakami z użyciem pazurów, ponieważ nie zwracasz na nie­go uwagi, spróbuj zniechęcić go za pomocą dmuchawy, której uży­wasz do czyszczenia obiektywu kamery, radzi dr Hunthausen. Koty nienawidzą syczących dźwięków, więc szybko uczą się nieco bardziej opanowanego zachowania.

Strumień wody. Innym sposobem na powstrzymanie nagłych ata­ków jest użycie wodnego pistoletu – jest poręczny i łatwo z niego strzelić w gotującego się do skoku kota, mówi doktor Hunthausen.

Podstępne planowanie. Jeśli dokładnie wiesz, kiedy twój kot naj­chętniej atakuje – na przykład, gdy czytasz gazetę czy oglądasz ulu­biony serial – możesz odwrócić jego uwagę, dając mu jakieś zajęcie, na przykład ulubioną zabawkę – radzi dr John C. Wright, doktor nauk przyrodniczych, wykładowca psychologii Uniwersytetu Mercer w Macon w Georgii – zanim kot zdecyduje się zaatakować.

Daj mu zajęcie. Koty to istne wulkany energii. Jeśli ich zachowa­nie jest zanadto męczące, warto im zapewnić rozrywki, które pozwo­lą rozładować tę energię w sposób łatwiejszy do zniesienia dla wła­ścicieli, na przykład dostarczając im zabawek, na które będą mogły do woli polować, radzi dr Hunthausen.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.