Szczypanie i podgryzanie – kiedy zaczynają się problemy

To zupełnie normalne, że rozbawiony pies czy kot przypadkiem ugryzie czy za- drapie zbyt mocno. Z czasem, kiedy zwierzę jest starsze i rozsądniejsze, uczy się kontrolować nacisk zębów i pazurów, przestrzegając pokojowych reguł zabawy.

Jednak niektóre zwierzęta, zamiast wyrosnąć z dziecięcych nawyków, z wiekiem stają się coraz gorsze. „Agresywne zwierzęta stają się poważnym zagrożeniem społecznym, bardzo ważne jest więc, aby właściciele potrafili odzyskać kontrolę nad nimi”, mówi Steve Lindsay, szkoleniowiec, właściciel Ośrodka Behawioralnego dla Psów w Filadelfii.

Agresywne koty mogą syczeć i pluć, kiedy obcy ludzie podchodzą zbyt blisko, a nawet atakować z wysuniętymi pazurami, dotkliwie raniąc. Agresywne psy mogą ostrzegawczo warczeć, kiedy jesteś zbyt blisko ich miski, a nawet zaatakować, gdy schylisz się tylko po to, żeby je pogłaskać.

Każdy objaw buntu jest potencjalnie niebezpieczny – nie tylko dla ciebie czy członków twojej rodziny, ale także dla obcych ludzi i zwierząt. Zachowania agresyw­ne rzadko samoistnie mijają, przeciwnie – zwykle stają się coraz groźniejsze, ostrzega Steve Lindsay. Jeśli więc wydaje ci się, że twój ulubieniec jest nadto prędki w używaniu zębów lub pazurów, lepiej skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże ci uporać się z tym problemem.

Możesz również polubić…