Szczypanie i podgryzanie – psy

Odstraszający hałas. Łatwym sposobem przekonania psa, że nie wolno gryźć, jest używanie przy każdej próbie gryzienia metalowej puszki z kilkoma monetami w środku. Psy nie znoszą tego dźwięku i szybko uczą się, że rozlega się on zawsze przy próbie ataku, lepiej więc z niego zrezygnować.

Potrząśnij nim. Następnym razem, gdy pies spróbuje cię ugryźć, chwyć jego obrożę palcami obu rąk, a głowę ściśnij dłońmi, popatrz mu w oczy, potrząśnij nim ostro i powiedz stanowczo „dosyć”. „To działanie uświadomi mu, że to ty jesteś szefem tego stada”, wyjaśnia Steve Lindsay, szkoleniowiec, właściciel Ośrodka Behawioralnego dla Psów w Filadelfii.

Po tej lekcji podsuń mu dłoń pod nos, jeśli ugryzie, powtórz lekcję, radzi Steve Lindsay. Jeśli pies dalej gryzie, skontaktuj się z profesjo­nalnym doradcą behawioralnym, bo potrzebna jest fachowa pomoc.

Niech to sobie przemyśli na osobności. Psy to zwierzęta bardzo towarzyskie i nie lubią być odsyłane do innego pomieszczenia. Kiedy więc zostaniesz następnym razem zaatakowany, zamknij go w innym pomieszczeniu na około 5 minut, sugeruje Steve Lindsay. Szybko przekona się, że użycie zębów skazuje go na samotność i zmieni swo­je postępowanie.

Niech posiedzi. Psy dobrze reagują na komendę „siad” i szybko się jej uczą. A kiedy siedzą, są znacznie spokojniejsze i mniej skłon­ne do gryzienia niż psy, które nie znają żadnych komend i robią co im się zachce, mówi dr Hunthausen. Każąc psu usiąść, przypominasz mu tym samym, kto ma wyższą pozycję i kogo musi słuchać.

Tylko dla kotów

Podejmij rękawicę. Każdy instynktownie odskoczy w naturalnym odruchu obrony, kiedy kot wystartuje z pazurami. To duży błąd, bo taka „ucieczka” tylko pobudza jego instynkt myśliwski, ostrzega dr Fochios. Następnym razem postaraj się wytrzymać atak, kot natych­miast powinien się uspokoić, a wtedy możesz dać mu burę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.