Podstawy wychowania

Zachowanie dobrych relacji między człowiekiem i zwierzęciem wymaga wspólnego języka i wspólnych celów. Jest to oczywiste zwłaszcza w odniesieniu do psów, które od człowieka oczekują przy­wództwa i pochwały. „Muszą wiedzieć, jakie są reguły gry, aby czuć się dobrze. I uwielbiają nagrody za dobre zachowanie”, zapewnia dr Simpson.

Wśród psów nierzadkie są „cudowne dzieci”, których można na­uczyć niezwykłych wprost sztuczek. Trafiają się – choć znacznie rza­dziej – wybitnie utalentowane koty. Ale przeciętnemu psu potrzebna jest – oprócz zachowywania czystości w domu i rozsądnego zacho­wania – znajomość kilku podstawowych komend, jak „Leżeć!”, „Do nogi!”, „Siad!” czy „Zostań!”. Nauczenie i wyćwiczenie tych ko­mend spowoduje, że będziesz mógł kontrolować jego zachowanie i zapobiec nagłemu wybiegnięciu na jezdnię, ucieczkom na spacerach czy obskakiwaniu gości.

Podczas gdy psy są bardzo wdzięcznymi uczniami, trudno to samo powiedzieć o kotach. Spróbuj potraktować kota trochę bardziej sta­nowczo, a przy najmniejszej okazji odejdzie i będzie cię unikać przez resztę dnia. Trzeba jednak i od niego wymagać przynajmniej, aby ko­rzystał z kuwety i nie pchał się na stół, gdy akurat jesz.

Chociaż wielu ludzi całkiem dobrze samodzielnie radzi sobie z ułożeniem psa, jednak, jak twierdzi Bob Gutierrez, koordynator ze­społu w San Francisco Society for the Prevention of Cruelty to Animals, udział w grupowych kursach posłuszeństwa może stanowić du­żą pomoc.

Zanim zaczniesz uczyć swego psa warto, aby ktoś pokazał ci, jak to robić. A do tego obaj będziecie mieli okazje spotkania obcych w sympatycznej atmosferze.

Kurs można zaczynać tuż po zakończeniu kwarantanny po szcze­pieniach. „Te zajęcia trzeba traktować jak bal w przedszkolu”, mówi dr Simpson. „Ma to być przede wszystkim zabawa, podczas której szczeniaki, dzieci i dorośli zapoznają się z różnymi nowymi sytuacja­mi”.

Dodaje, że na naukę nigdy nie jest za późno. Także i starsze psy mogą się jeszcze wiele nauczyć. „Jeśli tylko szkolenie jest prowadzo­ne metodami zachęcania i nagród, każdy pies po prostu je uwielbia”.