Nauka czystości w domu – co twój kot chce ci powiedzieć

Co może być gorszego niż odkrycie, kiedy po ciężkim dniu pracy opadasz na kanapę, żeby wreszcie odetchnąć, że twój kot już tam był i zostawił ci wonną pa­miątkę.

Wprawdzie takie zachowanie może być spowodowane złym samopoczuciem, znacznie częściej jednak w domu lub w sąsiedztwie coś jest nie tak, jak lubi twój kot. Wybrał więc jedyny według niego sposób, żeby ci o tym powiedzieć.

Być może chodzi mu o to, że kuweta jest przepełniona. Albo stoi w złym miej­scu, zbyt duży wokół ruch i kot nie może załatwić się w spokoju, mówi dr Myrna Mi­lani, weterynarz z prywatną praktyką w Charlestown, New Hampshire, autorka The Body Language and Emotions of Cats, The Body Language and Emotions of Dogs. Nawet zmiana żwirku w kuwecie na inny niż dotychczas używany może być przy­czyną demonstracji.

„Jeśli kot co chwila biegnie do drzwi, może to oznaczać, że w sąsiedztwie poja­wił się nowy kot, co wzbudziło niepokój twojego pupila”, mówi Bob Gutierrez, dorad­ca behawioralny, konsultant w San Francisco Society for the Prevention of Cruelty to Animals. „Niektórym kotom wystarczy drobna zmiana w otoczeniu, żeby zaczęły brudzić w domu”.

Sporo o kocie i jego nastrojach można dowiedzieć się analizując, w jakich miej­scach domu przydarzają mu się „wypadki”, dodaje Bob Gutierrez. Opowiada o ko­cie, który stale zanieczyszczał gabinet właścicielki. Po drobiazgowym śledztwie okazało się, że chodziło mu o jej nowe perfumy, których zapachu nie znosił. Zmiana perfum wystarczyła, by kot znowu zaczął zachowywać się porządnie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.