Nuda – psy i koty

Trochę swawoli. „Twój kot potłukł wazę z epoki Ming? Pies sys­tematycznie wygryza dziury w kanapie? Więcej spacerów i zabaw pomoże im rozładować nadmiar energii”, zapewnia dr Stanley Coren, doktor nauk przyrodniczych, profesor psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, który prowadzi zajęcia w Vancouver Dog Obedience Training Club, autor Inteligencji psów.

Czas, jaki należy poświęcić na zabawę i spacery, zależy od tego, do czego jest przyzwyczajony nasz domowy ulubieniec. Warto za­cząć od 20-minutowych sesji, kilka razy w tygodniu, a potem stop­niowo je wydłużać. „Nie chodzi o to, aby zwierzę było ledwo żywe z wyczerpania, ale by było na tyle zmęczone, żeby choć na trochę się uspokoić”, przypomina dr Coren.

Może powiększyć rodzinę? Nie wszystkie zwierzęta domowe tę­sknią za towarzystwem, ale w większości przypadków pojawienie się w domu nowego kociaka czy szczeniaka pomaga rozproszyć nudę. „Nie możesz oczekiwać, że zwierzę będzie czekało na ciebie samot­nie, dzień w dzień, po dziewięć godzin albo dłużej, i nie poczuje się znudzone”, mówi dr M. Lynne Kesel, docent chirurgii na Wydziale Klinicznym Kolegium Medycyny Weterynaryjnej i Biomedycyny Stanowego Uniwersytetu Colorado w Fort Collins. „Towarzystwo drugiego psa, kota czy innego zwierzęcia może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie twojego ulubieńca i znacząco zredukować zachowania destrukcyjne”.

Wrzuć mu wizję. „Niektórym psom i kotom włączony telewizor może dostarczyć znakomitej rozrywki, skutecznie rozpraszając nudę”, zapewnia dr Myrna Milani, weterynarz z prywatną praktyką w Char­lestown, New Hampshire, autorka The Body Language and Emotions of Cats oraz The Body Language and Emotions of Dogs. „Wycho­dząc, włącz ten kanał w telewizji, który według ciebie go zainteresu­je, i zobacz, czy to pomoże”.

Albo taśmę. W wielu sklepach z artykułami dla zwierząt można kupić kasety wideo z filmami nagrywanymi specjalnie dla psów i ko­tów. „Mój kot je uwielbia”, zapewnia Bob Gutierrez, doradca beha­wioralny, konsultant w San Francisco Society for the Prevention of Cruelty to Animals. „Jak szalone przepadają za oglądaniem ptaków, kotów, zmieniających się kolorów”.

Chopin czy Montovani? „Wystarczy wypełnić pokój dźwiękami muzyki, żeby zwierzę zachowywało się znacznie spokojniej”, radzi Carol Lea Benjamin, specjalistka w szkoleniu psów z Nowego Jorku, autorka Mother Knows Best: The Natural Way to Train Your Dog oraz Surviving Your Dog ‚s Adolescence. Niektóre psy lubią Beethovena. Twój kot, być może, woli Erica Claptona. „Mój owczarek na przykład uwielbia kolędy i może ich bez końca słuchać”, zapewnia pani Benjamin.

Psy szczególnie skłonne do wokalizacji swoich odczuć mogą być bardzo pobudzone podczas takich muzycznych sesji, przestrzega Micky Niego, doradca behawioralny w Airmont, Nowy Jork. „Włą­czam dowolną płytę z muzyką operową, a wtedy on z wielkim zapa­łem potrafi wyć nawet przez 45 minut. Ale potem jest bardzo spokoj­ny”, zapewnia.

Zadzwoń do niego. „Niektórzy dzwonią z pracy do domu i nagry­wają wiadomości na automatyczną sekretarkę, aby ulubieniec mógł usłyszeć ich głos”, mówi pani Palika.

„To może czasem pomóc, ale jeśli zwierzę akurat śpi, to może le­piej go nie budzić”.

Ptaszek leci. Niektóre koty potrafią godzinami śledzić wzrokiem przywiązane na sznurku za oknem ptasie piórko, zapewnia Liz Pali­ka. Jest to też niezła rozrywka dla niektórych psów.

Złota rybka. Obserwowanie ryb w akwarium może być nie lada rozrywką dla samotnego zwierzęcia, zapewnia Micky Niego. Moje koty mogą spędzać przed nim długie godziny, dodaje. Trzeba jednak pamiętać, żeby było ono zawsze przykryte, inaczej zainteresowanie może łatwo przerodzić się w polowanie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.