Nauka czystości w domu – koty

Koty z reguły niesłychanie szybko uczą się zachowywania czysto­ści w domu. Pierwszych nauk udziela im matka jeszcze wtedy, gdy wszystkie kociaki są przy niej. Jeśli jednak twój kociak okazał się mniej pojętny, spróbuj opisanych niżej sposobów.

Zacznij od podstaw. „Podnieś go i zanieś do kuwety”, radzi dr Brown. „Czasami jedyne, czego mu potrzeba, to uświadomienie, gdzie stoi kuweta, potem już odwiedzają automatycznie”.

Nie mieszaj mu w głowie. Żeby mieć pewność, że kotu nie pomyli się cenna narzuta na tapczan z kuwetą, zaraz po jedzeniu zamknij go w łazience z kuwetą, wcześniej czy później z niej skorzysta. Wtedy nagródź go i pochwal.

„Koty są czyste z natury i szybko uczą się korzystać z przeznaczo­nej dla nich toalety”, zapewnia Micky Niego, doradca behawioralny w Airmont, Nowy Jork. Żeby zapobiec innym nieporozumieniom, le­piej wcześnie sprzątnąć chodniki łazienkowe.

Niektóre koty wolą załatwiać się w wannie niż w kuwecie. Wystar­czy nalać do wanny trochę wody, by je do tego skutecznie zniechęcić, mówią specjaliści.

Ułatw mu to. Stawiając w domu więcej niż jedną kuwetę, zmniej­szasz ryzyko znajdowania niespodzianek zostawianych po kątach, su­geruje dr Brown. „Czując nagłą potrzebę mały kociak może nie zdą­żyć do stojącej w drugim końcu domu kuwety, więc kilka zapaso­wych pomoże zapobiec wypadkowi”, zapewnia.

Według niej najlepszym rozwiązaniem jest przynajmniej jedna ku­weta na każdym piętrze domu. Kiedy w domu jest więcej niż jeden kot, potrzebna będzie osobna kuweta dla każdego z nich i jedna na wszelki wypadek.

Płaskie jest lepsze. Wysokie ścianki kuwety, zwłaszcza dla małych kociaków, są jak zakaz wstępu. „Czasami trudno im się wdrapać do kuwety przeznaczonej dla dorosłego kota, a to bardzo opóźnia proces nauki”, mówi dr Myrna Milani, weterynarz z prywatną praktyką w Charlestown, New Hampshire, autorka The Body Language and Emotions of Cats, The Body Language and Emotions of Dogs.

„Kup kuwetę o niskich ściankach albo wybierz płaskie, plastikowe pudełko, które będzie mogło odgrywać rolę kuwety, zanim kocię nie podrośnie”, dodaje.

Systematycznie czyść. Niektóre koty przywiązują ogromną wagę do czystości miejsca, w którym się załatwiają. „Zapaskudzona kuwe­ta wystarczy, by zniechęcić kota do używania jej”, zapewnia Liz Pa­lika. Według niej kuwetę należy czyścić przynajmniej raz dziennie, a żwirek wymieniać trzy razy w tygodniu (mycie kuwety wodą z do­datkiem sody oczyszczanej pozwoli zneutralizować zapachy).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.