Upały – kiedy do weterynarza

Zwykle porcja chłodnej wody i odpoczynek w zacienionym miejscu to wszystko, czego potrzeba twojemu przegrzanemu psu lub kotu. Czasami jednak nadmiar słońca może doprowadzić do udaru cieplnego, a wtedy konieczna jest natychmia­stowa pomoc weterynarza.

Udar cieplny może wystąpić wówczas, kiedy temperatura ciała zwierzęcia pod­niesie się powyżej 40 stopni Celsjusza. Ale wcale nie musisz mierzyć mu tempera­tury, żeby zauważyć niepokojące objawy: wyczerpanie, ciężki, szybki oddech, ziaja­nie i słanianie się na nogach, mówi dr Robert Hilsenroth, dyrektor Morris Animal Fo­undation w Englewood, Colorado. Czasem zwierzę jest tak osłabione, że nie może unieść głowy.

Udar cieplny może spowodować uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć zwierzę­cia, dlatego konieczna jest szybka interwencja weterynarza. Czekając na niego można zwierzę schłodzić, polewając je obficie zimną wodą, a potem okrywając zim­nym, mokrym kocem.

Zwierzę należy zachęcać do picia, ale lepiej go nie zmuszać do tego, radzi dr Hilsenroth, ponieważ dotknięte udarem zwierzęta mogą mieć trudności z przełyka­niem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.