Świerzbowce uszne – nie tylko świerzbowce

Swędzenie uszu nie zawsze musi oznaczać, że zostały one opanowane przez świerzbowce.

Niekiedy może to być objaw innych, nierzadko bardziej niebezpiecznych, zaka­żeń. Oto, co może na nie wskazywać:

  • Ciemna, mazista wydzielina z uszu o zapachu drożdży. Może być objawem zakażenia grzybiczego, spowodowanego przez drożdżaki. Można je podejrze­wać zwłaszcza wtedy, gdy zwierzę niedawno zażywało kąpieli w naturalnych zbiornikach wodnych, twierdzi dr Linda Frank, dermatolog, docent na Oddzia­le Leczenia Małych Zwierząt Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Tennessee w Knoxville.
  • Zaczerwieniony kanał uszny, wilgotna, żółtawa wydzielina o ostrym zapachu. Takie objawy mogą wskazywać na zakażenie bakteryjne, które wymaga miej­scowego lub doustnego podania antybiotyku.
  • Stale przechylona głowa zwierzęcia. W takim przypadku można podejrzewać uszkodzenie ucha wewnętrznego, na przykład przedziurawienie bębenka ucha. „W przewlekłych zapaleniach kanału usznego do uszkodzenia i prze­dziurawienia bębenka dochodzi w połowie przypadków,” ostrzega dr C. B. Chastain, dziekan do spraw naukowych, profesor medycyny weterynaryjnej i chirurgii w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Missouri w Co­lumbia.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.