Świerzbowce

Świerzb kojarzy się nam zwykle z piwnicznymi kotami i psami włóczęgami, ale mogą się nim zarazić nawet najbardziej wychuchane domowe pieszczochy.

„Świerzbowce mogą powodować powstawanie maleńkich, czerwo­nych, pozbawionych włosa plamek albo wielkich, porośniętych rzad­kim włosem pryszczy, z cienką, sączącą się skórą wokół”, mówi dr Dawn Logas, specjalistka w dziedzinie dermatologii, docent w Kole­gium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Floryda w Gainesville.

Objawy pojawiają się, gdy roztocza przenikają pod skórę. Niektóre z nich bytują normalnie na skórze zwierzęcia w ograniczonych ilo­ściach. Gdy roztocza rozmnożą się ponad zwykłą miarę, choroba się rozwija. Jednym z takich roztoczy jest Demodex – nużeniec wywołu­jący chorobę zwaną nużycą. Znacznie częściej występuje ona u psów niż u kotów. Objawia się utratą włosa wokół pyska, oczu oraz na przednich kończynach.

Inną chorobą, wywołaną przez roztocza skórne, jest świerzb, któ­rym psy i koty zarażają się od innych zwierząt. Jest to więc choroba zakaźna, powodująca silne swędzenie skóry.

Tylko weterynarz może zdiagnozować, na którą z chorób wywoła­nych przez świerzbowce zapadł twój ulubieniec, bardzo ważna jest więc wizyta w gabinecie przy pierwszych symptomach choroby skó­ry. Oprócz przepisanego leczenia można przedsięwziąć pewne domo­we działania, zmierzające do przywrócenia pełnego blasku urodzie twojego ulubieńca.