Ssanie wełny – koty

Ogranicz pokusy. „Najlepszym sposobem powstrzymania kota od molestowania twoich swetrów jest schowanie ich poza zasięgiem zwierzęcia”, zapewnia dr Wright. Chowaj swetry i inne wełniane ubrania w zamykanych szafach i szafkach, radzi.

Jeśli twój kot nad swetry przedkłada inne wełniane przedmioty – dywany czy narzuty na łóżko – których tak łatwo usunąć się nie da, najlepiej będzie zabrać kota z tych pomieszczeń, w których się one znajdują.

Daj mu zabawki. Koty, którym daje się dużo zabawek do gryzie­nia i ssania, mają znacznie mniejsze skłonności do niszczenia swe­trów i rękawiczek, mówi dr Wright. W sklepach z artykułami dla zwierząt jest spory wybór wełnianych zabawek, w sam raz odpowied­nich dla folgujących tej namiętności kotów. „Kup kilka, żeby spraw­dzić, która najbardziej mu pasuje”, dodaje.

Dołóż mu błonnika. Koty żywione karmami o wysokiej zawarto­ści błonnika rzadziej sięgają po wełniane przedmioty, mówi dr Peter Borchelt, dyplomowany doradca behawioralny, właściciel Poradni Behawioralnej dla Zwierząt w Brooklynie. „Miałem już w swojej ka­rierze takie przypadki, kiedy przestawienie kota na gotową karmę wystarczyło, by znacznie ograniczyć jego zdrożne skłonności”, za­pewnia.

Sięgnij po sałatę. Zupełnie nie wiadomo dlaczego, także wetery­narze nie potrafią tego wyjaśnić, wzbogacenie diety kota sałatą może sprawić, że całkowicie zarzuci on paskudny zwyczaj ssania wełny, mówi dr Wright. „Ze wszystkich gatunków sałaty koty najbardziej lu­bią endywię, która potrafi całkowicie odwrócić ich uwagę od dotych­czasowych nawyków”.

Według niego najlepiej dawać kotu jeden albo dwa liście sałaty dziennie – w całości albo posiekane, to zależy od osobistych upodo­bań kota.

Niech mu chrupie. Koty obojętne na smak endywii mogą porzucić swoje przyzwyczajenia na rzecz czegoś chrupiącego – zielonego groszku, skórek z gotowanych ziemniaków albo podsmażonego beko­nu, dodaje dr Borchelt. „To czasami działa, więc warto spróbować”.

Odstrasz zapachem. Można odstraszyć kota, spryskując zagrożo­ne ubrania odstraszaczami, dostępnymi w sklepach z artykułami dla zwierząt, radzi dr Suzanne Hetts, biolog, dyplomowana konsultantka behawioralna z Littleton w Colorado. Jej zdaniem najlepiej używać odstraszacza o zapachu gorzkiego jabłka (Bitter Apple).

Obok spryskanych ubrań dobrze jest położyć kuszącą, wełnianą za­bawkę, dodaje. „Kot w końcu dojdzie do wniosku, że zabawki są do­bre, a niemiło pachnące ubrania złe, i do gryzienia się nie nadają”, mówi. „To doświadczenie może całkowicie zmienić jego zachowa­nie”.

Użyj kulek przeciw molom. Ostry zapach kulek przeciwmolowych, wydobywający się z szaf i pojemników na pranie, pomoże utrzymać kota z daleka od wełny, mówi dr Hetts. Pamiętaj jednak, że­by zamykać kulki w małych koszyczkach, niektóre koty potrafią bo­wiem mieć do nich słabość, ostrzega.

Włącz alarm. Zamontowanie w szafie reagującego na ruch alarmu może ocalić całość swetrów i innych ubrań. „Dźwięk alarmu skłoni kota do ucieczki, a w końcu do zastanowienia się, czy nie lepiej za­pomnieć o złych nawykach”, zapewnia dr Wright.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.