Odwodnienie – psy i koty

Nie żałuj picia. Psy i koty wprawdzie nie pocą się – mają tylko nieliczne gruczoły potowe, rozmieszczone między palcami łap – mo­gą jednak stracić znaczne ilości wody, ziając, mówi dr Engel. Dlatego tak ważne jest, aby miały zawsze dostęp do wody. Na wszelki wypa­dek lepiej napełnić wodą dwie miski, ponieważ może się zdarzyć, że któraś się rozleje.

Ale bez przesady. Jeśli już zdarzyło się, że zwierzę pozostawało dłuższy czas bez wody i jest bardzo spragnione, nie pozwól, aby wy­piło zbyt dużo na raz. Może to spowodować wymioty, skutkiem cze­go wody pozostanie w żołądku niewiele, ostrzega dr Albert S. Dorn, profesor chirurgii w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersy­tetu Tennessee w Knoxville.

Zabierz miskę zaraz, gdy wypije kilka łyków, radzi dr Dorn. Od­czekaj ze dwie minuty, a dopiero potem pozwól napić się jeszcze.

Elektrolity. Odwodnienie powoduje zmniejszenie stężenia elektro­litów – pierwiastków niezbędnych dla przewodzenia impulsów elek­trycznych w organizmie, jak potas i sód.

Podawanie wówczas czystej wody przywraca do normy stężenie elektrolitów bardzo powoli. Skutki odwodnienia szybciej znikną, jeśli zamiast wody poda się płyn o znacznej zawartości elektrolitów, za­pewnia dr Raymond Deiter, prywatnie praktykujący lekarz weteryna­rii z Sausalito w Kalifornii, specjalista akupunktury. W aptekach do­stać można gotowy płyn wieloelektrolitowy.

Doda skrzydeł. Jeśli twój pies czy kot nie przepada za zwykłą wo­dą, może da się namówić na wzbogacony w elektrolity napój, prze­znaczony dla sportowców, proponuje dr Ralph Womer, lekarz weterynarii z Auburn w Alabamie. „Niektórym zwierzętom nadzwyczaj od­powiada słodki, owocowy smak takich napojów”.

Lody dla ochłody. Zwierzęta, u których doszło już do znacznego odwodnienia, mogą natychmiast zwracać wypity płyn. W takim przy­padku, zdaniem dr Davida Hammonda, prowadzącego prywatną praktykę lekarza weterynarii z Pleasant Hill i konsultanta do spraw weterynarii dla Hiłl’s Pet Nutrition, wskazane jest raczej podawanie kostek lodu. „Powoli je liżąc, powoli się nawadniają”.

Zajrzyj do pyska. Rzadko, ale jednak zdarza się, że pies lub kot odmawia picia, gdyż coś, choćby kawałek drewna, utkwiło mu w py­sku, mówi dr Dorn. Gdy więc zauważysz, że zwierzę nie pije, obej­rzyj dokładnie wnętrze jego pyska. Jeśli stwierdzisz, że cokolwiek tam utkwiło, usuń to sam lub poproś o pomoc weterynarza.

Pamiętaj, aby nie zapomnieć. Żeby nigdy nie dopuścić do od­wodnienia zwierzęcia, pamiętaj, aby zawsze mogło się ono napić bez względu na to, gdzie jesteście, dodaje dr Deiter. W podróży daj mu wodę w samochodzie, w misce, z której nie może się wylać. W skle­pach z artykułami dla zwierząt można znaleźć najróżniejsze miski po­dróżne, nawet składane, które zmieszczą się w kieszeni spodni.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.