Niszczycielstwo

Przewraca i tłucze domowe sprzęty, drze, szarpie, pakuje się tam, gdzie mu stanowczo nie wolno. Nieważne, ile dostanie zabawek – i tak zatopi kły albo pazury w twojej ulubionej kanapie.

Jeśli miałeś kiedyś niedobrego kociaka albo szczeniaka wiesz do­skonale, jak niszczycielskie potrafią być dorastające zwierzęta. Ale bywa, że nawet całkiem dorosłym psom i kotom zdarzają się od czasu do czasu nieodpowiedzialne zachowania. Dlaczego?

„Większość behawioralnych problemów, na jakie uskarżają się właściciele psów i kotów, to w istocie zupełnie normalne, charaktery­styczne dla tych zwierząt zachowania, tyle że trudne do zaakceptowa­nia przez właściciela, mają bowiem miejsce w niewłaściwym czasie bądź miejscu”, mówi dr Daniel Q. Estep, dyplomowany behawiorysta zwierzęcy z prywatną praktyką w Littleton, Colorado.

Innymi słowy, naturalnym zachowaniem kota jest drapanie, a psa gryzienie – dla nas absolutnie nie do zaakceptowania, jeśli obiektem działań jest sofa za około 1000 dolarów.

Na szczęście zwierzęta domowe szybko się uczą, wystarczy trochę cierpliwości i kilka prostych metod wychowawczych, żeby skanalizo­wać nadmiar energii zwierzęcia i skierować jego działania na łatwiej­sze do zaakceptowania tory.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.