Kleszcze

Mogą zaatakować każdego, człowieka czy zwierzę, bowiem więk­szą część swego życia spędzają wkręcone w skórę ssaków, żywiąc się ich krwią. Są również odpowiedzialne za roznoszenie drobnoustro­jów chorobotwórczych, wywołujących, w zależności od obszaru wy­stępowania, takie choroby, jak borelioza (choroba z Lyme), gorączka Gór Skalistych, babeszjoza czy hepatozoonoza. Maleńkie, ledwie wi­doczne kleszcze, podczas posiłku potrafią powiększyć swoje rozmia­ry nawet 50 razy.

Nawet weterynarzom na myśl o kleszczach cierpnie skóra. „Nie znoszę kleszczy”, zapewnia dr Philip Kass, docent epidemiologii Wyższej Szkoły Weterynarii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. „Nie da się o nich powiedzieć niczego dobrego”.

Na szczęście są liczne sposoby na utrzymanie tych żarłocznych stworzeń z dala od skóry naszych ulubieńców, wystarczy zastosować rady specjalistów.