Świąd – psy i koty

Kojące zanurzenie. „Najłatwiejszym sposobem na złagodzenie świądu u zwierząt jest chłodna kąpiel”, mówi dr Lowell Ackerman, dermatolog, weterynarz z prywatną praktyką w Scottsdale, Arizona, autor Skin and Haircoat Problems in Dogs. Taka chłodząca kąpiel czasami znosi świąd na kilka godzin, czasami na kilka dni, dodaje. Według jego rady kojąca kąpiel powinna trwać około 10 minut, jeśli jednak zwierzę tyle nie wytrzyma, to nawet krócej trwająca przynie­sie mu ulgę.

Wiele kotów raczej będzie walczyć do utraty tchu niż zgodzi się na kąpiel, i nic w tym dziwnego, poświęciliśmy więc osobno kilka zdań kąpaniu kota, tam znajdziesz więcej szczegółów.

Kojąca moc owsa. „Kąpiel z dodatkiem mąki owsianej ma kojące działanie zarówno na skórę zwierząt, jak i na skórę ludzi”, zapewnia dr Tam Garland, specjalista toksykolog w Kolegium Medycyny We­terynaryjnej Teksańskiego Uniwersytetu A&M. w College Station. Zaleca używanie szamponów owsianych albo preparatów firmy Aveeno.

Jeśli nie mamy ich pod ręką, wystarczy udać się do kuchni i do sta­rej skarpety nasypać trochę płatków owsianych, potem zawiesić skar­petę na kranie, tak by płynęła przez nią woda.

Spróbuj moczenia nóg. Jeśli twój ulubieniec gryzie lub wylizuje łapy, zapewne swędzą go stopy, mówi dr John MacDonald, wykła­dowca dermatologii w Wyższej Szkole Weterynarii Uniwersytetu Auburn, Alabama, który radzi wtedy moczenie łap zwierzęcia w roztwo­rze gorzkiej soli.

Napełniamy wannę chłodną wodą na wysokość kilku centymetrów, dodajemy dwie filiżanki gorzkiej soli i na kilka minut stawiamy tam naszego ulubieńca.

Nawilżaj to, co zbyt suche. Swędząca skóra to często za sucha skóra, wystarczy wtedy użyć preparatów nawilżających, by rozwią­zać problem. W sklepach z artykułami dla zwierząt kupuje się jeden z tych środków i przygotowuje płukankę do kąpieli wg wskazówek podanych na opakowaniu. Można też przelać taki środek do rozpyla­cza do kwiatów i spryskiwać skórę zwierzęcia raz w tygodniu, suge­ruje.

Walcz z pchłami. „Bardzo często świąd skóry związany jest z alergią na pchły”, mówi dr Dan Carey, weterynarz i jeden z dyrek­torów IAMS Company w Dayton, Ohio. A do tego nie potrzeba nie­przebranych zastępów pcheł. „Jedno ugryzienie wystarczy, by skóra alergika swędziała przez długie dni”, zapewnia.

Kąpanie zwierzęcia w szamponie przeciwpchelnym pomaga po­zbyć się tych dokuczliwych insektów, przypomina dr Philip Kass, do­cent epidemiologii Wyższej Szkoły Weterynarii Uniwersytetu Kali­fornijskiego w Davis.

Można też spryskiwać zwierzę preparatami zawierającymi piretry- nę. Zwierzę trzeba też często czesać i szczotkować, nie zapominając o zwalczaniu pcheł w domu i w ogrodzie, przypomina dr Michael Dryden, docent parazytologii w Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Stanowego Uniwersytetu Kansas, w Manhattan, Kansas.

Kwasy tłuszczowe pomogą. Dodawanie do jedzenia preparatów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe pomoże utrzymać skórę w dobrym stanie, a sierść zdrową i błyszczącą, radzi dr Steven A. Melman, weterynarz z prywatną praktyką w Palm Springs, Kalifornia i Potomac, Maryland, autor Skin Diseases of Dogs and Cats.

W sklepach z artykułami dla zwierząt można kupić preparaty boga­te w nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie działają one szybko, ale są niezwykle skuteczne, choć na rezultaty trzeba czasem poczekać na­wet dwa miesiące, zapewnia dr Ackerman.

Użyj steroidów. Przy drapaniu się spowodowanym alergią kontak­tową trzeba czasami zastosować leki przeciwhistaminowe, na przy­kład Benadryl, mówi dr Lloyd Reedy, weterynarz dermatolog, profe­sor medycyny porównawczej Centrum Nauki o Zdrowiu w Wyższej Szkole Medycznej Teksańskiego Uniwersytetu Southwestern w Dal­las, Teksas, autor Allergic Skin Diseases of Dogs and Cats.

Wielu weterynarzy zaleca podawanie 2-6 mg preparatu na kilo­gram masy ciała zwierzęcia, precyzyjną dawkę należy ustalić z leka­rzem prowadzącym. Lek należy podawać przez cały sezon, kiedy alergia może wystąpić, a nie dopiero wtedy, kiedy już wystąpi, prze­strzega dr Reedy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.